WinMerge - en to da_DK translation catalogue (623 entries)

note: LANGUAGE, SUBLANGUAGE
en: LANG_ENGLISH, SUBLANG_ENGLISH_US
da_DK: LANG_DANISH, SUBLANG_DEFAULT

en: C&opy to Right
da_DK: Kopier til &højre

en: Cop&y to Left
da_DK: Kopier til &venstre

en: &Select Line Difference
da_DK: &Vælg linjeforskel

en: &Undo
da_DK: &Fortryd

en: &Redo
da_DK: &Gendan

en: Cu&t
da_DK: &Klip

en: &Copy
da_DK: Ko&pier

en: &Paste
da_DK: &Indsæt

en: &Goto...
da_DK: Gå &til...

en: Op&en
da_DK: Åb&en

en: with &Registered Application
da_DK: med det &registrerede program

en: &with...
da_DK: &med...

en: &None
da_DK: &Ingen

en: Zoom &In	Ctrl++
da_DK: Zoom &ind	Ctrl++

en: Zoom &Out	Ctrl+-
da_DK: Zoom &ud	Ctrl+-

en: &Move
da_DK: &Flyt

en: &File
da_DK: &Filer

en: &New	Ctrl+N
da_DK: &Ny	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
da_DK: &Åben...	Ctrl+O

en: Open Conflic&t File...
da_DK: Åben konflik&tfil...

en: Open Pro&ject...	Ctrl+J
da_DK: Åben pro&jekt...	Ctrl+J

en: Sa&ve Project...
da_DK: Gem &projekt...

en: Recent Projects
da_DK: Seneste Projekt

en: < Empty >
da_DK: < Tom >

en: E&xit
da_DK: &Afslut

en: &Edit
da_DK: &Rediger

en: &Options...
da_DK: I&ndstillinger...

en: &View
da_DK: &Vis

en: &Toolbar
da_DK: &Værktøjslinje

en: &Small
da_DK: &Lille

en: &Big
da_DK: &Stor

en: &Status Bar
da_DK: S&tatuslinje

en: Ta&b Bar
da_DK: Fa&nelinje

en: &Tools
da_DK: Værk&tøjer

en: &Filters...
da_DK: &Filtre...

en: &Generate Patch...
da_DK: &Generer en Patch...

en: Ma&nual Prediffer
da_DK: Ma&nuel Prediffer

en: A&utomatic Prediffer
da_DK: A&utomatisk Prediffer

en: &Manual Unpacking
da_DK: &Manuel Udpakning

en: &Automatic Unpacking
da_DK: &Automatisk Udpakning

en: &Reload plugins
da_DK: &Genindlæs plugins

en: &Window
da_DK: Vind&ue

en: Cl&ose
da_DK: &Luk

en: Clo&se All
da_DK: Luk &alle

en: Change &Pane	F6
da_DK: &Skift panel	F6

en: Tile &Horizontally
da_DK: &Horisontale vinduer

en: Tile &Vertically
da_DK: &Vertikale vinduer

en: &Cascade
da_DK: &Kaskade

en: &Help
da_DK: &Hjælp

en: &WinMerge Help	F1
da_DK: &WinMerge hjælp	F1

en: C&onfiguration
da_DK: K&onfiguration

en: &About WinMerge...
da_DK: &Om WinMerge...

en: L&eft Read-only
da_DK: V&enstre skrivebeskyttet

en: Ri&ght Read-only
da_DK: &Højre skrivebeskyttet

en: Select &All	Ctrl+A
da_DK: Vælg &alt	Ctrl+A

en: Show &Identical Items
da_DK: Vis &identiske

en: Show &Different Items
da_DK: Vis &forskellige

en: Show L&eft Unique Items
da_DK: Vis &venstre unikke

en: Show Ri&ght Unique Items
da_DK: Vis &højre unikke

en: Show S&kipped Items
da_DK: Vis &oversprungne

en: S&how Binary Files
da_DK: Vis &binære filer

en: Show Hidd&en Items
da_DK: V&is skjulte

en: Tree &Mode
da_DK: Vis i et &træ

en: E&xpand All Subfolders
da_DK: &Udvid alle undermapper

en: &Collapse All Subfolders
da_DK: Luk &alle undermapper

en: Select &Font...
da_DK: Vælg &skrifttype...

en: Use Default F&ont
da_DK: Brug standard s&krifttype

en: Sw&ap Panes
da_DK: By&t vinduer

en: Compa&re Statistics
da_DK: Sammen&ligningsstatistikker

en: Refre&sh	F5
da_DK: &Opdater	F5

en: &Refresh Selected	Ctrl+F5
da_DK: Op&dater valgte	Ctrl+F5

en: &Merge
da_DK: &Flet

en: Co&mpare	Enter
da_DK: Sammen&lign	Enter

en: &Next Difference	Alt+Down
da_DK: &Næste forskel	Alt+Ned

en: &Previous Difference	Alt+Up
da_DK: &Forrige forskel	Alt+Op

en: &First Difference	Alt+Home
da_DK: F&ørste forskel	Alt+Home

en: &Current Difference	Alt+Enter
da_DK: &Aktuelle forskel	Alt+Enter

en: &Last Difference	Alt+End
da_DK: &Sidste forskel	Alt+End

en: Copy to &Right	Alt+Right
da_DK: Kopier til &højre	Alt+Højre

en: Copy to L&eft	Alt+Left
da_DK: Kopier til &venstre	Alt+Venstre

en: &Delete	Del
da_DK: Sl&et	Del

en: &Customize Columns...
da_DK: &Tilpas søjler...

en: Generate &Report...
da_DK: Generer en &rapport...

en: &Save	Ctrl+S
da_DK: &Gem	Ctrl+S

en: Save &Left
da_DK: Gem &venstre

en: Save &Right
da_DK: Gem &højre

en: &Print...
da_DK: &Udskriv...

en: Page Set&up...
da_DK: Side op&sætning...

en: Print Previe&w...
da_DK: Vis udskrif&t...

en: &Convert Line Endings to
da_DK: &Konverter linjeendelserne til

en: &Merge Mode	F9
da_DK: &Flette modus	F9

en: &File Encoding...
da_DK: &Fil Kodning...

en: &Binary
da_DK: &Binær

en: &Undo	Ctrl+Z
da_DK: &Fortryd	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
da_DK: &Gendan	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
da_DK: &Klip	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
da_DK: Ko&pier	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
da_DK: &Indsæt	Ctrl+V

en: Select Line &Difference	F4
da_DK: Vælg &linjeforskel	F4

en: F&ind...	Ctrl+F
da_DK: S&øg...	Ctrl+F

en: Repla&ce...	Ctrl+H
da_DK: &Erstat...	Ctrl+H

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: &Copy With Line Numbers	Ctrl+Shift+C
da_DK: &Kopier med linjenumre	Ctrl+Shift+C

en: &Bookmarks
da_DK: &Bogmærker

en: &Toggle Bookmark	Ctrl+F2
da_DK: &Vis/skjul bogmærke	Ctrl+F2

en: &Next Bookmark	F2
da_DK: &Næste bogmærke	F2

en: &Previous bookmark	Shift+F2
da_DK: &Forrige bogmærke	Shift+F2

en: &Clear All Bookmarks
da_DK: &Slet alle bogmærker

en: &Go To...	Ctrl+G
da_DK: &Gå til...	Ctrl+G

en: Syntax Highlight
da_DK: Fremhæv syntaks

en: &Lock Panes
da_DK: &Lås vinduer

en: &View Whitespace
da_DK: Vis &mellemrum

en: Vie&w Line Differences
da_DK: Vis &linjeforskelle

en: View Line &Numbers
da_DK: Vis linje&numre

en: View &Margins
da_DK: Vis &margener

en: W&rap Lines
da_DK: O&mbryd linjer

en: Diff &Pane
da_DK: H&orisontalt panel

en: Lo&cation Pane
da_DK: V&ertikalt panel

en: C&opy to Right and Advance	Ctrl+Alt+Right
da_DK: Kopier til hø&jre og gå til næste	Ctrl+Alt+Right

en: Copy &to Left and Advance	Ctrl+Alt+Left
da_DK: Kopier til v&enstre og gå til næste	Ctrl+Alt+Left

en: Copy &All to Right
da_DK: Kopier alt &til højre

en: Cop&y All to Left
da_DK: Kopier alt til venst&re

en: Comp&are
da_DK: Samm&enlign

en: Co&mpare As
da_DK: Sa&mmenlign som

en: Left to Right (%1 of %2)
da_DK: Venstre til højre (%1 af %2)

en: Left to... (%1 of %2)
da_DK: Venstre til... (%1 af %2)

en: Right to Left (%1 of %2)
da_DK: Højre til venstre (%1 af %2)

en: Right to... (%1 of %2)
da_DK: Højre til... (%1 af %2)

en: &Delete
da_DK: &Slet

en: &Left
da_DK: &Venstre

en: &Right
da_DK: &Højre

en: &Both
da_DK: &Begge

en: Re&name
da_DK: Om&døb

en: &Hide Items
da_DK: &Skjul emner

en: &Open Left
da_DK: &Åben venstre

en: with &External Editor
da_DK: med en &ekstern editor

en: O&pen Right
da_DK: Å&ben højre

en: Cop&y Pathnames
da_DK: K&opier stinavne

en: Left (%1 of %2)
da_DK: Venstre (%1 af %2)

en: Right (%1 of %2)
da_DK: Højre (%1 af %2)

en: Both (%1 of %2)
da_DK: Begge (%1 af %2)

en: Copy &Filenames
da_DK: Ko&pier filnavne

en: &Refresh
da_DK: &Opdater

en: Left Shell menu
da_DK: Venstre Shell menu

en: Right Shell menu
da_DK: Højre Shell menu

en: &Copy Full Path
da_DK: &Kopier det fulde stinavn

en: Copy &Filename
da_DK: Kopier &filnavn

en: Prediffer Settings
da_DK: Prediffer indstillinger

en: &No prediffer
da_DK: &Ingen prediffer

en: Auto prediffer
da_DK: &Automatisk prediffer

en: G&oto Diff
da_DK: Gå til &forskel

en: &No Moved Blocks
da_DK: &Ingen flyttede blokke

en: &All Moved Blocks
da_DK: &Alle flyttede blokke

en: Moved Block for &Current Diff
da_DK: Flyttede blokke for &denne forskel

en: W&hitespaces
da_DK: &Mellemrum

en: Com&pare
da_DK: S&ammenlign

en: I&gnore changes
da_DK: &Ignorer ændringer

en: Ig&nore all
da_DK: Ign&orer alle

en: Case sensi&tive
da_DK: Sammenlign store/sm&å bogstaver

en: Igno&re carriage return differences (Windows/Unix/Mac)
da_DK: Igno&rer returtegns forskelle (Windows/Unix/Mac)

en: &Include Subfolders
da_DK: &Inkluder undermapper

en: &Compare method:
da_DK: &Sammenligningsmetode:

en: Full Contents
da_DK: Alt indhold

en: Quick Contents
da_DK: Hurtigt indhold

en: Modified Date
da_DK: Ændringsdato

en: Modified Date and Size
da_DK: Ændringsdato og størrelse

en: Size
da_DK: Størrelse

en: About WinMerge
da_DK: Om WinMerge

en: Visit the WinMerge HomePage!
da_DK: Besøg WinMerge hjemmesiden!

en: Contributors
da_DK: Deltagere

en: Select Files or Folders
da_DK: Vælg filer eller mapper...

en: Re&ad-only
da_DK: Sk&rivebeskyttet

en: &Browse...
da_DK: &Gennemse...

en: B&rowse...
da_DK: G&ennemse...

en: Browse...
da_DK: Gennemse...

en: &Select...
da_DK: Væ&lg...

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Help
da_DK: Hjælp

en: General
da_DK: Generelt

en: Automatically &scroll to first difference
da_DK: Scroll &automatisk til første forskel

en: Cl&ose windows with ESC:
da_DK: L&uk vinduer med ESC tasten:

en: &Automatically verify paths in Open-dialog
da_DK: &Verificer automatisk stinavnene i åben dialogen

en: All&ow only one instance to run
da_DK: Til&lad kun et eksempel ad gangen

en: As&k when closing multiple windows
da_DK: Sp&ørg ved lukning af flere vinduer

en: &Preserve file time in file compare
da_DK: Bevar filtid i filsammenligning

en: Show "Select Files or Folders" Dialog on Startup
da_DK: Vis dialogen "Vælg filer eller mapper..." ved hver start

en: O&pen-dialog Auto-Completion:
da_DK: Å&ben-dialog Auto-fuldførelse:

en: WinMerge allows hiding some common messageboxes. Press the Reset button to make all messageboxes visible again.
da_DK: WinMerge kan gemme almene beskedvinduer. Brug Reset knappen for at vise disse vinduer igen.

en: Reset
da_DK: Nulstil

en: Find
da_DK: Søg

en: Fi&nd what:
da_DK: F&ind hvad:

en: Match &whole word only
da_DK: Sammenlign &hele ordet

en: Match &case
da_DK: Sammenlign store/små &bogstaver

en: Regular &expression
da_DK: Regulært &udtryk

en: D&on't wrap end of file
da_DK: O&mbryd ikke filendelser

en: &Find Next
da_DK: &Find næste

en: &Ok
da_DK: &OK

en: Replace
da_DK: Erstat

en: Re&place with:
da_DK: Ers&tat med:

en: &Don't wrap end of file
da_DK: &Ombryd ikke filendelser

en: Replace in
da_DK: Erstat i

en: &Selection
da_DK: &Valgte

en: Wh&ole file
da_DK: He&le filen

en: &Replace
da_DK: &Erstat

en: Replace &All
da_DK: Erstat &alt

en: New
da_DK: Ny

en: &Apply
da_DK: &Anvend

en: Linefilters
da_DK: Linjefiltre

en: Enable Line Filters
da_DK: Aktiver linjefiltre

en: Regular Expressions (one per line):
da_DK: Regulære udtryk (et pr linje):

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Colors
da_DK: Farver

en: Background
da_DK: Baggrund

en: Deleted
da_DK: Slettet

en: Text
da_DK: Tekst

en: Difference:
da_DK: Forskelle:

en: Selected Difference:
da_DK: Valgte forskelle:

en: Ignored Difference:
da_DK: Ignoreret forskel:

en: Moved:
da_DK: Flyttet:

en: Selected Moved:
da_DK: Valgt flyttet:

en: Word Difference:
da_DK: Ordforskel:

en: Selected Word Diff:
da_DK: Valgte ordforskelle:

en: Defaults
da_DK: Standard

en: &Send deleted files to Recycle Bin
da_DK: &Send slettede filer til skraldespanden

en: &External editor:
da_DK: &Ekstern editor:

en: &Filter folder:
da_DK: &Filter mappe:

en: Temporary files folder
da_DK: Mappe til midlertidige filer

en: S&ystem's temp folder
da_DK: S&ystemets mappe til midlertidige filer

en: C&ustom folder:
da_DK: V&algt mappe:

en: Br&owse...
da_DK: G&ennemse...

en: File&1:
da_DK: Fil&1:

en: File&2:
da_DK: Fil&2:

en: &Swap
da_DK: &Byt

en: &Append to existing file
da_DK: &Tilføj til eksisterende fil

en: &Result:
da_DK: Res&ultat:

en: Bro&wse...
da_DK: G&ennemse...

en: St&yle:
da_DK: Sti&l:

en: &Context:
da_DK: &Sammenhæng:

en: Ignor&e blank lines
da_DK: Igno&rer blanke linjer

en: Inclu&de command line
da_DK: Inkluder &kommandolinjen

en: Open to e&xternal editor
da_DK: Åben i ekstern e&ditor

en: Display Columns
da_DK: Vis søjler

en: Move &Up
da_DK: Flyt &op

en: Move &Down
da_DK: Flyt &ned

en: Select Unpacker
da_DK: Vælg udpakker

en: File unpacker:
da_DK: Fil udpakker:

en: Display all unpackers, don't check the extension
da_DK: Vis all udpakkerer, tjek ikke extension

en: Extensions list:
da_DK: Extension liste:

en: Description:
da_DK: Beskrivelse:

en: Comparing items...
da_DK: Sammenligner emner...

en: Items compared:
da_DK: Emner sammenlignet:

en: Items total:
da_DK: Emner ialt:

en: Go To
da_DK: Gå til

en: G&oto:
da_DK: G&å til:

en: File
da_DK: Fil

en: Goto what
da_DK: Gå til hvad

en: Li&ne
da_DK: Li&nje

en: &Difference
da_DK: &Forskel

en: &Go To
da_DK: &Gå til

en: Compare
da_DK: Sammenlign

en: Whitespace
da_DK: Mellemrum

en: &Compare
da_DK: &Sammenlign

en: &Ignore change
da_DK: &Ignorer ændringer

en: I&gnore all
da_DK: I&gnorer alle

en: Ignore blan&k lines
da_DK: Ignorer blan&ke linjer

en: Ignore &case
da_DK: Ignorer store/små &bogstaver

en: E&nable moved block detection
da_DK: &Aktiver detektion af flyttede blokke

en: &Match similar lines
da_DK: &Match ens linjer

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Filter Comments
da_DK: Filter Kommentarer

en: Editor
da_DK: Redigering

en: &Highlight syntax
da_DK: &Fremhæv syntaksen

en: &Automatic rescan
da_DK: Automatisk &opdatering

en: &Preserve original EOL chars
da_DK: &Bevar originale EOL tegn

en: Tabs
da_DK: Tabulator

en: &Tab size:
da_DK: &Tabulator størrelse:

en: &Insert Tabs
da_DK: &Indsæt tabulatorer

en: Insert &Spaces
da_DK: Indsæt &mellemrum

en: Line Difference Coloring
da_DK: Farver for linjeforskelle

en: View line differences
da_DK: Vis linjeforskelle

en: &Character level
da_DK: &Karakter niveau

en: &Word-level:
da_DK: &Ord niveau:

en: Filefilters
da_DK: Filfiltre

en: Install...
da_DK: Installer...

en: New...
da_DK: Ny...

en: Edit...
da_DK: Rediger...

en: Delete...
da_DK: Slet...

en: Save modified files?
da_DK: Gem ændrede filer?

en: Left side file
da_DK: Fil på venstre side

en: &Save changes
da_DK: &Gem ændringer

en: &Discard changes
da_DK: &Fjern ændringer

en: Right side file
da_DK: Fil på højre side

en: S&ave changes
da_DK: G&em ændringer

en: Dis&card changes
da_DK: F&jern ændringer

en: Default Codepage
da_DK: Standard codepage

en: Select the default codepage assumed when loading non-Unicode files:
da_DK: Vælg den standard codepage der antages når der indlæses filer der ikke er unicode:

en: Detect codepage info for these files: .html, .rc, .xml 
    need to restart session
da_DK: Find codepage automatisk for disse filer: .html, .rc, .xml
    WinMerge skal genstartes før dette tager effekt

en: According to WinMerge User Interface
da_DK: Samme som WinMerge brugerflade

en: Custom codepage:
da_DK: Udvalgt codepage:

en: Options
da_DK: Valg

en:  Categories
da_DK:  Kategorier

en: Import...
da_DK: Importer...

en: Export...
da_DK: Eksporter...

en: Keywords:
da_DK: Nøgleord:

en: Function names:
da_DK: Funktionsnavne:

en: Comments:
da_DK: Kommentarer:

en: Numbers:
da_DK: Numre:

en: Operators:
da_DK: Operatører:

en: Strings:
da_DK: Strenge:

en: Preprocessor:
da_DK: Forbereder:

en: User 1:
da_DK: Bruger 1:

en: User 2:
da_DK: Bruger 2:

en: Bold
da_DK: Fed

en: Folder Compare Report
da_DK: Directory Compare Report

en: Report &File:
da_DK: Rapport &Fil:

en: &Style:
da_DK: &Stil

en: &Copy to Clipboard
da_DK: &Kopier til Udklipsholder

en: Shared or Private Filter
da_DK: Delt eller Privat Filter

en: Which type of filter do you want to create?
da_DK: Hvilken type filter vil du oprette?

en: Shared Filter (for all users on this machine)
da_DK: Delt Filter (for alle brugere)

en: Private Filter (only for current user)
da_DK: Privat Filter (kun aktuel bruger)

en: Archive Support
da_DK: Arkiv Support

en: &Enable archive file support
da_DK: &Aktiver arkiv fil support

en: &Detect archive type from file signature
da_DK: Bestem arkivtype udfra fil signatur

en: Compare Statistics
da_DK: Sammenlign Statistik

en: Folders:
da_DK: Mapper:

en: Files:
da_DK: Filer:

en: Different
da_DK: Forskellige

en: Binary:
da_DK: Binær:

en: Unique
da_DK: Unik

en: Left:
da_DK: Venstre:

en: Right:
da_DK: Højre:

en: Identical
da_DK: Identiske

en: Total:
da_DK: Ialt:

en: Close
da_DK: Luk

en: Affects
da_DK: Påvirker

en: (Affects)
da_DK: (Påvirker)

en: Select Codepage for
da_DK: Vælg codepage til

en: &File Loading:
da_DK: &Fil Indlæsning:

en: File &Saving:
da_DK: Fil &Gemning:

en: &Use same codepage for both
da_DK: &Brug samme codepage for begge

en: &Cancel
da_DK: &Annuller

en: Testing filter...
da_DK: Tester filter...

en: &Enter text to test:
da_DK: &Indsæt test tekst:

en: &Folder Name
da_DK: &Mappenavn

en: Result:
da_DK: Resultater:

en: &Close
da_DK: &Luk

en: &Use customized text colors
da_DK: &Brug tilpasset tekstfarve

en: Custom text colors
da_DK: Tilpasset tekstfarve

en: Whitespace:
da_DK: Mellemrum:

en: Regular text:
da_DK: Almindelig tekst:

en: Selection:
da_DK: Udvalgt:

en: Backup Files
da_DK: Backup filer

en: Create backup files in:
da_DK: Opret backup filer som:

en: &Folder compare
da_DK: &Mappe sammenligning

en: Fil&e compare
da_DK: Fil& sammenligning

en: Create backup files into:
da_DK: Gem backup filer i:

en: &Original file's folder
da_DK: &Originalfilens mappe

en: &Global backup folder:
da_DK: &Global backup mappe:

en: Backup filename:
da_DK: Backup filnavn:

en: &Append .bak -extension
da_DK: &Tilføj .bak -extension

en: A&ppend timestamp
da_DK: T&ilføj tidsstempel

en: Confirm Copy
da_DK: Bekræft kopi

en: Are you sure you want to copy XXX items?
da_DK: Ønsker du virkelig at kopiere XXX emner?

en: From left
da_DK: Fra venstre

en: To right
da_DK: Til højre

en: Yes
da_DK: Ja

en: No
da_DK: Nej

en: &Enable plugins
da_DK: &Aktiver plugins

en: E&nable advanced menu
da_DK: &Aktiver den avancerede menu

en: &Add to context menu
da_DK: &Tilføj til kontekstmenu

[ctx: Options dialog|Categories]
en: Folder
da_DK: Mappe

en: S&top after first difference
da_DK: S&top efter første forskel

en: Ign&ore time differences less than 3 seconds
da_DK: Ign&orer tidsforskelle under 3 sekunder

en: &Quick compare limit (MB):
da_DK: &Grænse for hurtig sammenligning (MB):

[ctx: Options dialog|Categories]
en: Binary
da_DK: Binær

en: Unknown error attempting to open project file
da_DK: Ukendt fejl ved forsøg på åbning af projekt fil

en: Unknown error attempting to save project file
da_DK: Ukendt fejl ved forsøg på at gemme projekt fil

en: Project file successfully loaded.
da_DK: Projektfil indlæst succesfuldt

en: Project file successfully saved.
da_DK: Projekt gemt succesfuldt.

en: 
    FileCompare
    
    
    
    WinMerge.FileCompare
    WinMerge File Compare
da_DK: 
    FilSammenligning
    
    
    
    WinMerge.FilSammenligning
    WinMerge FilSammenligning

en: 
    FolderCompare
    
    
    
    WinMerge.FolderCompare
    WinMerge Folder Compare
da_DK: 
    Mappe sammenligning
    
    
    
    WinMerge.Mappe sammenligning
    WinMerge Mappe sammenligning

en: Developers:
    Dean Grimm, Christian List, Kimmo Varis, Jochen Tucht, Tim Gerundt, Takashi Sawanaka, Gal Hammer, Alexander Skinner
da_DK: Udviklere:
    Dean Grimm, Christian List, Kimmo Varis, Jochen Tucht, Tim Gerundt, Takashi Sawanaka, Gal Hammer, Alexander Skinner

en: WinMerge comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software and you are welcome to redistribute it under certain circumstances; see the GNU General Public License in the Help menu for details.
da_DK: WinMerge leveres HELT UDEN GARANTI. Det er gratis software, og du er velkommen til at videredistribuere det under visse omstændigheder, jf. GNU General Public License. Se Hjælp for yderligere oplysninger.

en: &Abort
da_DK: &Fortryd

en: &Retry
da_DK: &Prøv igen

en: &Ignore
da_DK: &Ignorer

en: Ignore &all
da_DK: I&gnorer alle

en: &Yes
da_DK: &Ja

en: Yes to &all
da_DK: Ja til &alle

en: &No
da_DK: &Nej

en: No to a&ll
da_DK: Nej til a&lle

en: &Continue
da_DK: &Fortsæt

en: &Skip
da_DK: &Spring over

en: Skip &all
da_DK: Spring over all&e

en: Don't display this &message again.
da_DK: Vis ikke denne &besked igen.

en: Don't ask this &question again.
da_DK: Stil ikke dette sp&ørgsmål igen.

en: Syntax
da_DK: Syntaks

en: Differences
da_DK: Forskelle

en: To:
da_DK: Til:

en: From left:
da_DK: Fra Venstre:

en: To left:
da_DK: Til Venstre:

en: From right:
da_DK: Fra Højre:

en: To right:
da_DK: Til Højre:

en: Options (%1)
da_DK: Indstillinger (%1)

en: All message boxes are now displayed again.
da_DK: Alle beskeder vises nu igen.

en: Value in Tab size -field is not in range WinMerge accepts.
    
    Please use values 1 - %1.
da_DK: Værdi af Tabulatorbredde kan WinMerge ikke acceptere.
    
    Brug værdierne 1 - %1.

en: Open
da_DK: Åben

en: Programs|*.exe;*.bat;*.cmd|All Files (*.*)|*.*||
da_DK: Programmer|*.exe;*.bat;*.cmd|Alle filer (*.*)|*.*||

en: All Files (*.*)|*.*||
da_DK: Alle filer (*.*)|*.*||

en: WinMerge Project Files (*.WinMerge)|*.WinMerge||
da_DK: WinMerge projektfiler (*.WinMerge)|*.WinMerge||

en: Options files (*.ini)|*.ini|All Files (*.*)|*.*||
da_DK: Valg filer (*.ini)|*.ini|Alle filer (*.*)|*.*||

en: Text Files (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|All Files (*.*)|*.*||
da_DK: Tekst Filer (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|Alle filer (*.*)|*.*||

en: HTML Files (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|All Files (*.*)|*.*||
da_DK: HTML Filer (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|Alle filer (*.*)|*.*||

en: XML Files (*.xml)|*.xml|All Files (*.*)|*.*||
da_DK: XML Filer (*.xml)|*.xml|Alle filer (*.*)|*.*||

en: Name
da_DK: Navn

en: Location
da_DK: Sti

en: Filters
da_DK: Filtre

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Select filename for new filter
da_DK: Vælg filnavn til nyt filter

en: File Filters (*.flt)|*.flt|All Files (*.*)|*.*||
da_DK: Fil Filtre (*.flt)|*.flt|Alle Filer (*.*)|*.*||

en: Cannot find file filter template file!
    
    Please copy file %1 to WinMerge/Filters -folder:
    %2.
da_DK: Kan ikke finde filter skabelon filen!
    
    Kopier filen %1 til WinMerge/Filtermappe:
    %2.

en: Cannot copy filter template file to filter folder:
    %1
    
    Please make sure the folder exists and is writable.
da_DK: Kan ikke kopiere filterskabelon til filtermappen:
    %1
    
    Undersøg om mappen eksisterer og kan ændres.

en: User's filter file folder is not defined!
    
    Please select filter folder in Options/System.
da_DK: Brugers filterfil mappe er ikke defineret!
    
    Vælg filter mappe i valg/System.

en: Failed to delete the filter file:
    %1
    
    Maybe the file is read-only?
da_DK: Kunne ikke slette filter filen:
    %1
    
    Måske er filen skrivebeskyttet?

en: Locate filter file to install
da_DK: Find filter fil til installering

en: Installing filter file failed.
    
    Could not copy new filter file to filter folder.
da_DK: Installering af filter fil fejlede.
    
    Kunne ikke kopiere filter fil til filter mappe.

en: Filter file already exists. Overwrite existing filter?
da_DK: Filter filen eksisterer allerede. Vil du overskrive den?

en: Regular expression
da_DK: Regulært udtryk

en: Filters were updated. Do you want to refresh all open folder compares?
    
    If you do not want to refresh all compares now you can select No and refresh compares later.
da_DK: Filtre blev opdateret. Vil du opdatere alle åbne sammenligninger?
    
    Hvis du ikke vil opdatere sammenligningerne så vælg Nej og opdater senere.

en: Folder Comparison Results
da_DK: Resultat af sammenligning af mapper

en: File Comparison
da_DK: Filsammenligning

en: Untitled left
da_DK: Ikke navngivet venstre

en: Untitled right
da_DK: Ikke navngivet højre

en: Theirs File
da_DK: Deres fil

en: Mine File
da_DK: Min fil

en: Line: %s
da_DK: Linje: %s

en: Merge
da_DK: Flet

en: Difference %1 of %2
da_DK: Forskel %1 af %2

en: %1 Differences Found
da_DK: %1 forskelle fundet

en: 1 Difference Found
da_DK: 1 forskel fundet

en: Item %1 of %2
da_DK: Emne %1 of %2

en: Items: %1
da_DK: Emner: %1

en: Select two existing folders or files to compare
da_DK: Vælg to eksisterende mapper eller filer at sammenligne

en: Folder Selection
da_DK: Valgt mappe

en: Both paths are invalid!
da_DK: Begge stier er ugyldige!

en: Cannot compare file and folder!
da_DK: Kan ikke sammenligne en fil og en mappe!

en: File not found: %1
da_DK: Fil ikke fundet: %1

en: File not unpacked: %1
da_DK: Fil ikke udpakket: %1

en: Cannot open file
    %1
    
    %2
da_DK: Kan ikke åbne fil
    %1
    
    %2

en: Failed to parse conflict file.
da_DK: Kunne ikke fortolke konfliktfil

en: The file
    %1
    is not a conflict file.
da_DK: Filen
    %1
    er ikke en konfliktfil.

en: Save As
da_DK: Gem som

en: Save changes to %1?
da_DK: Gem ændringer til %1?

en: %1 is marked read-only. Would you like to override the read-only file ? (No to save as new filename.)
da_DK: %1 er markeret som skrivebeskyttet. Vil du ignorerer skrivebeskyttelsen? (Nej for at gemme til et andet filnavn.)

en: Error backing up file
da_DK: Fejl under backup af filen

en: Unable to backup original file:
    %1
    
    Continue anyway?
da_DK: Kunne ikke lave backup af original filen:
    %1
    
    Fortsæt alligevel?

en: Saving file failed.
    %1
    %2
    Do you want to:
    	- use a different filename (Press Ok)
    	- abort the current operation (Press Cancel)?
da_DK: Gem fil fejlede.
    %1
    %2
    Vil du:
    	- bruge et andet filenavn (Tryk Ok)
    	- afbryd aktuel operation (Tryk Annuller)?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the left file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
da_DK: Plugin '%2' kan ikke pakke dine ændringer til den venstre fil tilbage til '%1'.
    
    Den originale fil vil ikke blive ændret.
    
    Vil du gemme den udpakkede version under et andet filnavn?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the right file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
da_DK: Plugin '%2' kan ikke pakke dine ændringer til den højre fil tilbage til '%1'.
    
    Den originale fil vil ikke blive ændret.
    
    Vil du gemme den udpakkede version under et andet filnavn?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge loaded it.
    
    Overwrite changed file?
da_DK: Et andet program har ændret i filen
    %1
    siden WinMerge loadede den.
    
    Vil du overskrive den ændrede fil?

en: %1
    is marked read-only. Would you like to override the read-only item?
da_DK: %1
    er markeret som skrivebeskyttet. Vil du overskrive den skrivebeskyttede fil alligevel?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge scanned it last time.
    
    Do you want to reload the file?
da_DK: Et andet program har ændret filen
    %1
    siden WinMerge indlæste den sidste gang.
    
    Vil du genindlæse filen?

en: Save Left File As
da_DK: Gem venstre fil som

en: Save Right File As
da_DK: Gem højre fil som

en: The file
    %1
    has disappeared. Please save a copy of the file to continue.
da_DK: Filen
    %1
    er forsvundet. Gem en kopi af filen for at fortsætte.

en: Cannot merge differences when documents are not in synch.
    
    Refresh documents before continuing.
da_DK: Kan ikke flette forskelle når dokumenter ikke er synkrone.
    
    Opdater dokumenter før du fortsætter.

en: Break at whitespace
da_DK: Bryd ved mellemrum

en: Break at whitespace or punctuation
da_DK: Bryd ved mellemrum eller tegnsætning

en: Right to Left (%1)
da_DK: Højre til venstre (%1)

en: Left to Right (%1)
da_DK: Venstre til højre (%1)

en: Left to... (%1)
da_DK: Venstre til... (%1)

en: Right to... (%1)
da_DK: Højre til... (%1)

en: Left (%1)
da_DK: Venstre (%1)

en: Right (%1)
da_DK: Højre (%1)

en: Both (%1)
da_DK: Begge (%1)

en: Left side - select destination folder:
da_DK: Venstre side - vælg destinationsmappen

en: Right side - select destination folder:
da_DK: Højre side - vælg destinationsmappen

en: (%1 Files Affected)
da_DK: (%1 filer påvirket)

en: (%1 of %2 Files Affected)
da_DK: (%1 af %2 filer påvirket)

en: Are you sure you want to delete
    
    %1 ?
da_DK: Er du sikker på du vil slette
    
    %1 ?

en: Are you sure you want to copy:
da_DK: Er du sikker på du vil kopiere:

en: Are you sure you want to copy %d items:
da_DK: Er du sikker på du vil kopiere %d emner:

en: Operation aborted!
    
    Folder contents at disks has changed, path
    %1
    was not found.
    
    Please refresh the compare.
da_DK: Operationen afsluttet!
    
    Mappeindhold på disk er ændret, stien
    %1
    blev ikke fundet.
    
    Opdater sammenligning.

en: Are you sure you want to move:
da_DK: Er du sikker på du vil flytte:

en: Are you sure you want to move %d items:
da_DK: Er du sikker på du vil flytte: %d emner:

en: Confirm Move
da_DK: Bekræft flytning

en: Failed to execute external editor: %1
da_DK: Kunne ikke eksekvere ekstern editor: %1

en: Unknown archive format
da_DK: Ukendt arkivformat

en: Filename
da_DK: Filnavn

[ctx: DirView|ColumnHeader]
en: Folder
da_DK: Mappe

en: Comparison result
da_DK: Resultat af sammenligning

en: Left Date
da_DK: Venstre dato

en: Right Date
da_DK: Højre dato

en: Extension
da_DK: Udvidelse

en: Left Size
da_DK: Venstre størrelse

en: Right Size
da_DK: Højre størrelse

en: Right Size (Short)
da_DK: Højre størrelse (kort)

en: Left Size (Short)
da_DK: Venstre størrelse (kort)

en: Left Creation Time
da_DK: Venstre oprettelsesdato

en: Right Creation Time
da_DK: Højre oprettelsesdato

en: Newer File
da_DK: Nyeste fil

en: Left File Version
da_DK: Venstre filversion

en: Right File Version
da_DK: Højre filversion

en: Short Result
da_DK: Kort resultat

en: Left Attributes
da_DK: Venstre attributter

en: Right Attributes
da_DK: Højre attributter

en: Left EOL
da_DK: Venstre EOL

en: Right EOL
da_DK: Højre EOL

en: Left Encoding
da_DK: Venstre encoding

en: Right Encoding
da_DK: Højre encoding

en: Ignored Diff
da_DK: Ignoreret forskel

[ctx: DirView|ColumnHeader]
en: Binary
da_DK: Binær

en: Unable to compare files
da_DK: Kan ikke sammenligne filer

en: Item aborted
da_DK: Emne fortrudt

en: File skipped
da_DK: Fil sprunget over

en: Folder skipped
da_DK: Mappe sprunget over

en: Left only: %1
da_DK: Venstre kun: %1

en: Right only: %1
da_DK: Højre kun: %1

en: Binary files are identical
da_DK: Binære filer er identiske

en: Binary files are different
da_DK: Binære filer er forskellige

en: Files are different
da_DK: Filer er forskellige

en: Folders are different
da_DK: Mapper er forskellige

en: Left Only
da_DK: Kun venstre

en: Right Only
da_DK: Kun højre

en: Error
da_DK: Fejl

en: Text files are identical
da_DK: Tekstfiler er identiske

en: Text files are different
da_DK: Tekstfiler er forskellige

en: Elapsed time: %ld ms
da_DK: Tid forløbet: %ld ms

en: 1 item selected
da_DK: 1 element valgt

en: %1 items selected
da_DK: %1 elementer valgt

en: Filename or folder name.
da_DK: Filnavn eller mappenavn.

en: Subfolder name when subfolders are included.
da_DK: Undermappenavn når undermapper er inkluderet.

en: Comparison result, long form.
da_DK: Resultat af sammenligning, lang form.

en: Left side modification date.
da_DK: Venstre side ændringsdato.

en: Right side modification date.
da_DK: Højre side ændringsdato.

en: File's extension.
da_DK: Filens extension.

en: Left file size in bytes.
da_DK: Venstre filstørrelse i bytes.

en: Right file size in bytes.
da_DK: Højre filstørrelse i bytes.

en: Left file size abbreviated.
da_DK: Venstre filstørrelse forkortet.

en: Right file size abbreviated.
da_DK: Højre filstørrelse forkortet.

en: Left side creation time.
da_DK: Venstre side oprettelsesdato.

en: Right side creation time.
da_DK: Højre side oprettelsesdato.

en: Tells which side has newer modification date.
da_DK: Fortæller hvilken side har den nyeste ændringsdato.

en: Left side file version, only for some filetypes.
da_DK: Venstre side filversion, kun for nogle filtyper.

en: Right side file version, only for some filetypes.
da_DK: Højre side filversion, kun for nogle filtyper.

en: Short comparison result.
da_DK: Kort resultat af sammenligning.

en: Left side attributes.
da_DK: Venstre side attributter.

en: Right side attributes.
da_DK: Højre side attributter.

en: Left side file EOL type.
da_DK: Venstre sidefil EOL type.

en: Right side file EOL type.
da_DK: Højre sidefil EOL type.

en: Left side encoding.
da_DK: Venstre side encoding.

en: Right side encoding.
da_DK: Højre side encoding.

en: Number of ignored differences in file. These differences are ignored by WinMerge and cannot be merged.
da_DK: Antal ignorerede forskelle i filen. Disse forskelle er ignoreret af WinMerge og kan ikke blive flettet.

en: Number of differences in file. This number does not include ignored differences.
da_DK: Antel forskelle i filen. Dette tal omfatter ikke ignorerede forskelle.

en: Shows an asterisk (*) if the file is binary.
da_DK: Vis stjerne (*) hvis fil er binær.

en: Compare %1 with %2
da_DK: Sammenlign %1 med %2

en: Comma-separated list
da_DK: Komma opdelt liste

en: Tab-separated list
da_DK: Tab opdelt liste

en: Simple HTML
da_DK: Simpel HTML

en: Simple XML
da_DK: Simpel XML

en: The report file already exists. Do you want to overwrite existing file?
da_DK: Rapportfilen eksisterer allerede. Ønsker du at overskrive eksisterende fil

en: Error creating the report:
    %1
da_DK: Fejl ved opretning af rapporten:
    %1

en: The report has been created successfully.
da_DK: Rapporten blev oprettet succesfuldt.

en: The same file is opened in both panels.
da_DK: Den samme fil er åbnet på begge sider.

en: The selected files are identical.
da_DK: De valgte filer er identiske.

en: An error occurred while comparing the files.
da_DK: Der skete en fejl under sammenligning af filerne.

en: Temporary files could not be created. Check your temporary path settings.
da_DK: Midlertidige filer kunne ikke oprettes. Tjek dine indstillinger for midlertidig (temp) mappe.

en: These files use different carriage return types.
    
    Do you want to treat all carriage return types as equivalent for this comparison?
    
    Note: If you always want to treat all carriage return types as equivalent, set the option 'Ignore carriage return differences..' in the Compare tab of the options dialog (available under Edit/Options).
da_DK: Disse filer anvender forskellige returtegn typer.
    
    Ønsker du at behandle alle returtegn typer ens til denne sammenligning?
    
    Bemærk: Hvis du altid vil behandle alle returtegn typer ens, så indstil valget 'Ignorer returtegn forskelle ..' i Fanen: Indstillinger -> Sammenlign  (findes under Redigér).

en: The selected folder is invalid.
da_DK: Den valgte mappe er ugyldig.

en: Cannot open a binary file to editor.
da_DK: Kan ikke åbne en binær fil til editor.

en: The folder exists only in other side and cannot be opened.
    
    Do you want to create a matching folder:
    %1
    to the other side and open these folders?
da_DK: Mappen eksisterer kun i anden side og ikke kan åbnes.
    
    Ønsker du at oprette en tilsvarende mappe:
    %1
    til den anden side og åbne disse mapper?

en: Different codepages found in left (cp%d) and right (cp%d) files.
    Displaying each file in its codepage will give a better display but merging/copying will be dangerous.
    Would you like to treat both files as being in the default Windows codepage (recommended)?
da_DK: Venstre fil (cp%d) og højre fil (cp%d) har ikke den samme codepage.
    Visning af hver fil i sin egen codepage vil give et bedre visuelt resultat men fletning/kopiering vil være farligt.
    Vil du behandle begge filer som værende i standard Windows codepage (anbefalet)?

en: Information lost due to encoding errors: both files
da_DK: Oplysninger tabt, på grund af kodnings fejl: begge filer

en: No difference
da_DK: Ingen forskel

en: Line difference
da_DK: Linje forskel

en: Replaced %1 string(s).
da_DK: Erstattet %1 streng(e).

en: Cannot find string "%s"
da_DK: Kan ikke finde strengen "%s"

en: Location Pane
da_DK: Placerings vindue

en: Diff Pane
da_DK: Forskels vindue

en: Patch file successfully written.
da_DK: Patch fil oprettet med succes.

en: 1. item is not found or is directory!
da_DK: 1. element er ikke fundet eller er en mappe!

en: 2. item is not found or is directory!
da_DK: 2. element er ikke fundet eller er en mappe!

en: The patch file already exists. Do you want to overwrite it?
da_DK: Denne patch fil eksisterer allerede. Vil du overskrive den?

en: [%1 files selected]
da_DK: [%1 filer valgt]

en: Context
da_DK: Kontekst

en: Unified
da_DK: Samlet

en: Could not write to file %1.
da_DK: Kunne ikke skrive til fil %1.

en: The specified output path is not an absolute path: %1
da_DK: Den angivne output sti er ikke en endelig sti: %1

en: Specify an output file
da_DK: Angiv en output fil

en: Cannot create a patch file from binary files.
da_DK: Kan ikke lave patch filer fra binære filer.

en: Cannot create a patch file from directories.
da_DK: Kan ikke lave patch filer fra mapper.

en: Please save all files first.
    
    Creating a patch requires that there are no unsaved changes in files.
da_DK: Gem alle filer først.
    
    Oprettelse af en patch kræver at alle ændringer i filen er gemt.

en: Folder does not exist.
da_DK: Mappen eksisterer ikke.

en: Archive support is not enabled.
    All needed components (7-zip and/or Merge7z*.dll) for archive support cannot be found.
    See manual for more info about archive support and how to enable it.
da_DK: Arkiv support er ikke aktiveret.
    Alle komponenter (7-zip og/eller Merge7z*.dll) der er nødvendige til arkiv support kan ikke findes.
    Se manualen for mere information om arkiv support og hvordan man aktivere det.

en: Select file for export
da_DK: Vælg fil til eksport

en: Select file for import
da_DK: Vælg fil til import

en: Options imported from the file.
da_DK: Indstillinger importeret fra filen.

en: Options exported to the file.
da_DK: Indstillinger eksporteret til filen.

en: Failed to import options from the file.
da_DK: Kunne ikke importere indstillinger fra filen.

en: Failed to write options to the file.
da_DK: Kunne ikke skrive indstillinger til filen.

en: You are about to close several compare windows.
    
    Do you want to continue?
da_DK: Du er ved at lukke flere sammenligningsvinduer.
    
    Vil du fortsætte?

[ctx: EOL Type]
en: Binary
da_DK: Binær

en: None
da_DK: Ingen

en: Unpacker
da_DK: Udpakker

en: The adapted unpacker is applied to both files (one file only needs the extension)
da_DK: Udpakkeren bruges på begge filer (kun den ene fil behøves en korrekt extension)

en: No prediffer (normal)
da_DK: Ingen prediffer (normal)

en: Suggested plugins
da_DK: Anbefalede plugins

en: Other plugins
da_DK: Andre plugins

en: Private Build: %1
da_DK: Privat Udgave: %1

en: Plugin Settings
da_DK: Plugin indstillinger

en: WSH not found - .sct scripts disabled
da_DK: WSH ikke fundet - .sct scripts afbrudt

en: <None>
da_DK: <Ingen>

en: <Automatic>
da_DK: <Automatisk>

en: G&oto Line %1
da_DK: G&å til linje %1

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: From file system
da_DK: Fra filsystem

en: From MRU list
da_DK: Fra MRU liste

en: No Highlighting
da_DK: Ingen fremhævning

en: Portable Object
da_DK: Transportabelt Objekt

en: Resources
da_DK: Resourser
