WinMerge - en to sv translation catalogue (910 entries)

note: LANGUAGE, SUBLANGUAGE
en: LANG_ENGLISH, SUBLANG_ENGLISH_US
sv: LANG_SWEDISH, SUBLANG_DEFAULT

en: C&opy to Right
sv: Kopiera till Höger

en: Cop&y to Left
sv: Kopiera till Vänster

en: Copy &from Left
sv: Kopiera från Vänster

en: Copy fro&m Right
sv: Kopiera från Höger

en: &Select Line Difference
sv: Markera Radskillnad

en: &Undo
sv: Ångra

en: &Redo
sv: Återgör

en: Cu&t
sv: Klipp ut

en: &Copy
sv: Kopiera

en: &Paste
sv: Klistra in

en: &Goto...
sv: Gå till ...

en: Op&en
sv: Öppna

en: with &Registered Application
sv: med Registrerad App

en: with &External Editor	Ctrl+Alt+E
sv: med Extern Redigerare	Ctrl+Alt+E

en: &with...
sv: med ...

en: S&hell Menu
sv: GränssnittsMeny

en: View &Differences
sv: Visa Skillnader

en: Diff &Block Size
sv: SkillnadsBlockStorlek

en: &Ignore Color Difference (Color Distance Threshold)
sv: Åsidosätt FärgSkillnader (FärgSkillnadsTröskel)

en: Ins&ertion/Deletion Detection
sv: Upptäckning av Infogning/Radering

en: &None
sv: Ingen

en: &Vertical
sv: Lodrätt

en: &Horizontal
sv: Vågrätt

en: &Previous Page
sv: Föregående Sida

en: &Next Page
sv: Nästa Sida

en: &Active Pane
sv: Gällande Ruta

en: &Zoom
sv: Zoom

en: Zoom &In	Ctrl++
sv: Zooma In	Ctrl++

en: Zoom &Out	Ctrl+-
sv: Zooma Ut	Ctrl+-

note: Zoom to normal
en: &Normal	Ctrl+*
sv: Normal	Ctrl+*

en: &Overlay
sv: Överlägg

en: &Alpha Blend
sv: Alpha Blend

en: Alpha &Blend Animation
sv: Alpha Blend Animering

en: Dragging &Mode
sv: DragningsLäge

en: &Move
sv: Flytta

en: &Adjust Offset
sv: Anpassa Motvikt

en: &Set Background Color
sv: Ställ in BakgrundsFärg

en: &File
sv: Fil

en: &New	Ctrl+N
sv: Ny	Ctrl+N

en: New (&3 panes)
sv: Ny (3 rutor)

en: &Open...	Ctrl+O
sv: Öppna ...	Ctrl+O

en: Open Conflic&t File...
sv: Öppna KonfliktFil ...

en: Open Pro&ject...	Ctrl+J
sv: Öppna Projekt ...	Ctrl+J

en: Sa&ve Project...
sv: Spara Projekt ...

en: Recent Projects
sv: Nyliga Projekt

en: Recent F&iles Or Folders
sv: Nyliga Filer eller Mappar

en: < Empty >
sv: < Tom >

en: E&xit
sv: Avsluta

en: &Edit
sv: Redigera

en: &Options...
sv: Inställningar ...

en: &View
sv: Visa

en: &Toolbar
sv: Verktygsrad

en: &Small
sv: Liten

en: &Big
sv: Stor

en: &Huge
sv: Enorm

en: &Status Bar
sv: Statusfält

en: Ta&b Bar
sv: Filrad

en: &Tools
sv: Verktyg

en: &Filters...
sv: Filter ...

en: &Generate Patch...
sv: Skapa Patch ...

en: &Plugins
sv: InsticksProgram

en: P&lugin Settings...
sv: InsticksSättningar ...

en: Ma&nual Prediffer
sv: Manuell PreDiffer

en: A&utomatic Prediffer
sv: Automatisk PreDiffer

en: &Manual Unpacking
sv: Manuell Uppackning

en: &Automatic Unpacking
sv: Automatisk Uppackning

en: &Reload plugins
sv: Återladda InsticksProgram

en: &Window
sv: Fönster

en: Cl&ose
sv: Stäng

en: Clo&se All
sv: Stäng Alla

en: Change &Pane	F6
sv: Växla Ruta	F6

en: Tile &Horizontally
sv: Ordna Vågrätt

en: Tile &Vertically
sv: Ordna Lodrätt

en: &Cascade
sv: Överlappande

en: &Help
sv: Hjälp

en: &WinMerge Help	F1
sv: WinMerge Hjälp	F1

en: R&elease Notes
sv: UtgivningsSkrift

en: &Translations
sv: Översättningar

en: C&onfiguration
sv: Inställning

en: &GNU General Public License
sv: GNU General Public License

en: &About WinMerge...
sv: Om WinMerge ...

en: &Read-only
sv: Endast för Läsning

en: L&eft Read-only
sv: Vänster Skrivskyddad

en: M&iddle Read-only
sv: Mitter Skrivskyddad

en: Ri&ght Read-only
sv: Höger Skrivskyddad

en: File En&coding...
sv: FilKodning ...

en: Select &All	Ctrl+A
sv: Välj Allt	Ctrl+A

en: Show &Identical Items
sv: Visa Likalydande objekt

en: Show &Different Items
sv: Visa Olikartade objekt

en: Show L&eft Unique Items
sv: Visa Vänsterns Unika objekt

en: Show Midd&le Unique Items
sv: Visa Mitterns Unika objekt

en: Show Ri&ght Unique Items
sv: Visa Högerns Unika objekt

en: Show S&kipped Items
sv: Visa Överhoppade objekt

en: S&how Binary Files
sv: Visa Binära Filer

en: &3-way Compare
sv: 3-vägs Jämförelse

en: Show &Left Only Different Items
sv: Visa Vänsterns endast Olikartade objekt

en: Show &Middle Only Different Items
sv: Visa Mitterns endast Olikartade objekt

en: Show &Right Only Different Items
sv: Visa Högerns endast Olikartade objekt

en: Show L&eft Only Missing Items
sv: Visa endast Vänster saknade objekt

en: Show Mi&ddle Only Missing Items
sv: Visa endast Mitter saknade objekt

en: Show Rig&ht Only Missing Items
sv: Visa endast Höger saknade objekt

en: Show Hidd&en Items
sv: Visa Dolda objekt

en: Tree &Mode
sv: Trädläge

en: E&xpand All Subfolders
sv: Öppna Alla Undermappar

en: &Collapse All Subfolders
sv: Minimera Alla Undermappar

en: Select &Font...
sv: Välj Teckensnitt ...

en: Use Default F&ont
sv: Använd FörvalsTeckensnitt

en: Sw&ap Panes
sv: Växla Rutor

en: Compa&re Statistics
sv: Jämför Statistik

en: Refre&sh	F5
sv: Aktualisera	F5

en: &Refresh Selected	Ctrl+F5
sv: Aktualisera Valda	Ctrl+F5

en: &Merge
sv: Jämför

en: Co&mpare	Enter
sv: Jämför	Enter

en: &Next Difference	Alt+Down
sv: Nästa Skillnad	Alt+Ner

en: &Previous Difference	Alt+Up
sv: Föregående Skillnad	Alt+Upp

en: &First Difference	Alt+Home
sv: Första Skillnad	Alt+Home

en: &Current Difference	Alt+Enter
sv: Aktuell Skillnad	Alt+Enter

en: &Last Difference	Alt+End
sv: Sista Skillnad	Alt+End

en: Copy to &Right	Alt+Right
sv: Kopiera till Höger	Alt+Höger

en: Copy to L&eft	Alt+Left
sv: Kopiera till Vänster	Alt+Vänster

en: &Delete	Del
sv: Ta bort	Delete

en: &Customize Columns...
sv: Anpassa Kolumner ...

en: Generate &Report...
sv: Skapa Rapport ...

en: &Edit with Unpacker...
sv: Redigera med Uppackare ...

en: &Save	Ctrl+S
sv: Spara	Ctrl+S

en: Sav&e
sv: Spara

en: Save &Left
sv: Spara Vänster fil

en: Save &Middle
sv: Spara Mitter fil

en: Save &Right
sv: Spara Höger fil

en: Save &As
sv: Spara som

en: Save &Left As...
sv: Spara Vänster som ...

en: Save &Middle As...
sv: Spara Mitter som ...

en: Save &Right As...
sv: Spara Höger som ...

en: &Print...
sv: Skriv ut ...

en: Page Set&up...
sv: UtskriftsFormat...

en: Print Previe&w...
sv: Förhandsgranska Utskrift...

en: &Convert Line Endings to
sv: Omvandla Radslut till

en: &Merge Mode	F9
sv: SammanFogningsLäge	F9

en: Re&load	Ctrl+F5
sv: Återladda	Ctrl+F5

en: &File Encoding...
sv: Filkodning ...

en: Recompare As
sv: Återjämför som

en: &Text
sv: Text

en: &XML
sv: XML

en: &Binary
sv: Binärt

en: &Image
sv: Avbild

en: &Undo	Ctrl+Z
sv: Ångra	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
sv: Återgör	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
sv: Klipp ut	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
sv: Kopiera	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
sv: Klistra in	Ctrl+V

en: Select Line &Difference	F4
sv: Markera RadSkillnad	F4

en: F&ind...	Ctrl+F
sv: Sök ...	Ctrl+F

en: Repla&ce...	Ctrl+H
sv: Ersätt ...	Ctrl+H

en: &Marker...	Ctrl+Shift+M
sv: Markör ...	Ctrl+Shift+M

en: Advanced
sv: Avancerat

en: &Copy With Line Numbers	Ctrl+Shift+C
sv: Kopiera med Radnummer	Ctrl+Shift+C

en: &Bookmarks
sv: Bokmärken

en: &Toggle Bookmark	Ctrl+F2
sv: Växla Bokmärke	Ctrl+F2

en: &Next Bookmark	F2
sv: Nästa Bokmärke	F2

en: &Previous bookmark	Shift+F2
sv: Föregående Bokmärke	Shift+F2

en: &Clear All Bookmarks
sv: Rensa Bokmärken

en: &Go To...	Ctrl+G
sv: Gå till ...	Ctrl+G

en: Syntax Highlight
sv: SyntaxFramhävning

en: &Diff Context
sv: SkillnadsSammanhang

en: &All Lines
sv: Samtliga Rader

en: &0 Lines
sv: 0 Rader

en: &1 Line
sv: 1 Rad

en: &3 Lines
sv: 3 Rader

en: &5 Lines
sv: 5 Rader

en: &7 Lines
sv: 7 Rader

en: &9 Lines
sv: 9 Rader

en: &Toggle All and 0-9 Lines	Ctrl+D
sv: Växla Samtliga/0-9 Rader	Ctrl+D

en: &Lock Panes
sv: Lås Placering

en: &View Whitespace
sv: Visa Mellanrum

en: Vie&w Line Differences
sv: Visa Radskillnader

en: View Line &Numbers
sv: Visa Radnummer

en: View &Margins
sv: Visa Marginaler

en: W&rap Lines
sv: Bryt Rader

en: Split V&ertically
sv: Dela Lodrätt

en: Diff &Pane
sv: Skillnadsfält

en: Lo&cation Pane
sv: Skillnadsbild

en: Ne&xt Conflict	Alt+Shift+Down
sv: Nästa Konflikt	Alt+Shift+Down

en: Pre&vious Conflict	Alt+Shift+Up
sv: Föregående Konflikt	Alt+Shift+Up

en: A&dvanced
sv: Avancerat

en: Next Difference Between Left and Middle	Alt+1
sv: Nästa Skillnad mellan Vänster och Mitter	Alt+1

en: Previous Difference Between Left And Middle	Alt+Shift+1
sv: Föregående Skillnad mellan Vänster och Mitter	Alt+Shift+1

en: Next Difference Between Left and Right	Alt+2
sv: Nästa Skillnad mellan Vänster och Höger	Alt+2

en: Previous Difference Between Left And Right	Alt+Shift+2
sv: Föregående Skillnad mellan Vänster och Höger	Alt+Shift+2

en: Next Difference Between Middle and Right	Alt+3
sv: Nästa Skillnad mellan Mitter och Höger	Alt+3

en: Previous Difference Between Middle And Right	Alt+Shift+3
sv: Föregående Skillnad mellan Mitter och Höger	Alt+Shift+3

en: Next Left Only Difference	Alt+7
sv: Nästa endast Vänster Skillnad	Alt+7

en: Previous Left Only Difference	Alt+Shift+7
sv: Föregående endast Vänster Skillnad	Alt+Shift+7

en: Next Middle Only Difference	Alt+8
sv: Nästa endast Mitter Skillnad	Alt+8

en: Previous Middle Only Difference	Alt+Shift+8
sv: Föregående endast Mitter Skillnad	Alt+Shift+8

en: Next Right Only Difference	Alt+9
sv: Nästa endast Höger Skillnad	Alt+9

en: Previous Right Only Difference	Alt+Shift+9
sv: Föregående endast Höger Skillnad	Alt+Shift+9

en: Copy from Left	Alt+Shift+Right
sv: Kopiera från Vänster	Alt+Shift+Right

en: Copy from Right	Alt+Shift+Left
sv: Kopiera från Höger	Alt+Shift+Left

en: C&opy to Right and Advance	Ctrl+Alt+Right
sv: Kopiera till Höger och Fortskrid	Ctrl+Alt+Höger

en: Copy &to Left and Advance	Ctrl+Alt+Left
sv: Kopiera till Vänster och Fortskrid	Ctrl+Alt+Vänster

en: Copy &All to Right
sv: Kopiera Allt till Höger

en: Cop&y All to Left
sv: Kopiera Allt till Vänster

en: Add &Synchronization Point	Alt+S
sv: Lägg till SynkroniseringsMarkör	Alt+S

en: Clear Sync&hronization Points
sv: Rensa SynkroniseringsMarkörer

en: &Prediffer
sv: PreDiffer

en: &Scripts
sv: Manus

en: Sp&lit
sv: Dela

en: Comp&are
sv: Jämför

en: Compare Non-hor&izontally
sv: Jämför icke-Vågrätt

en: First &left item with second left item
sv: Första vänsta med det andra vänsta objektet

en: First &right item with second right item
sv: Första högra med det andra högra objektet

en: &First left item with second right item
sv: Första vänstra med det andra högra objektet

en: &Second left item with first right item
sv: Andra vänsta med det första högra objektet

en: Co&mpare As
sv: Jämför som

en: Left to Middle (%1 of %2)
sv: Vänster till Mitter (%1 of %2)

en: Left to Right (%1 of %2)
sv: Vänster till Höger (%1 av %2)

en: Left to... (%1 of %2)
sv: Vänster till ... (%1 av %2)

en: Middle to Left (%1 of %2)
sv: Mitter till Vänster (%1 of %2)

en: Middle to Right (%1 of %2)
sv: Mitter till Höger (%1 of %2)

en: Middle to... (%1 of %2)
sv: Mitter till ... (%1 of %2)

en: Right to Middle (%1 of %2)
sv: Höger till Mitten (%1 of %2)

en: Right to Left (%1 of %2)
sv: Höger till Vänster (%1 av %2)

en: Right to... (%1 of %2)
sv: Höger till ... (%1 av %2)

en: &Delete
sv: Ta bort

en: &Left
sv: Vänster

en: &Middle
sv: Mitter

en: &Right
sv: Höger

en: &Both
sv: Båda

en: &All
sv: Samtliga

en: Re&name
sv: Byt namn

en: &Hide Items
sv: Dölj objekt

en: &Open Left
sv: Öppna Vänster

en: with &External Editor
sv: med Extern Redigerare

en: &Parent Folder
sv: ÄgarMapp

en: Open Midd&le
sv: Öppna Mitter

en: O&pen Right
sv: Öppna Höger

en: Cop&y Pathnames
sv: Kopiera Sökvägar

en: Left (%1 of %2)
sv: Vänster (%1 av %2)

en: Middle (%1 of %2)
sv: Mitter (%1 of %2)

en: Right (%1 of %2)
sv: Höger (%1 av %2)

en: Both (%1 of %2)
sv: Båda (%1 av %2)

en: All (%1 of %2)
sv: Samtliga (%1 of %2)

en: Copy &Filenames
sv: Kopiera Filnamn

en: Copy Items To Clip&board
sv: Kopiera objekt till Urklipp

en: &Zip
sv: Zip

en: Both to... (%1 of %2)
sv: Båda til ... (%1 of %2)

en: All to... (%1 of %2)
sv: Samtliga till ... (%1 of %2)

en: Differences to... (%1 of %2)
sv: Skillnader till ... (%1 of %2)

en: &Refresh
sv: Aktualisera

en: Left Shell menu
sv: Vänster GränssnittsMeny

en: Middle Shell menu
sv: Mitter GränssnittsMeny

en: Right Shell menu
sv: Höger GränssnittsMeny

en: Copy
sv: Kopiera

en: &Copy Full Path
sv: Kopiera hela Sökvägen

en: Copy &Filename
sv: Kopiera Filnamn

en: Prediffer Settings
sv: PreDiffer Inställningar

en: &No prediffer
sv: Ingen PreDiffer

en: Auto prediffer
sv: Auto PreDiffer

en: G&oto Diff
sv: Gå till Skillnad

en: &No Moved Blocks
sv: Inga Flyttade Block

en: &All Moved Blocks
sv: Alla Flyttade Block

en: Moved Block for &Current Diff
sv: Flyttat Block för Aktuell Skillnad

en: W&hitespaces
sv: Mellanrum

en: Com&pare
sv: Jämför

en: I&gnore changes
sv: Åsidosätt skillnader

en: Ig&nore all
sv: Åsidosätt allt

en: Case sensi&tive
sv: VERSAL/gemen känslig

en: Igno&re carriage return differences (Windows/Unix/Mac)
sv: Åsidosätt RadslutsSkillnader (Windows/Unix/Mac)

en: Ignore codepage &differences
sv: Åsidosätt TextKodningsSkillnader

en: &Include Subfolders
sv: Inkludera UnderMappar

en: &Compare method:
sv: JämförelseMetod:

en: Full Contents
sv: Fullt Innehåll

en: Quick Contents
sv: Snabbt Innehåll

en: Binary Contents
sv: Binärt Innehåll

en: Modified Date
sv: Datum för Förändring

en: Modified Date and Size
sv: Ändrat Datum och Storlek

en: Size
sv: Storlek

en: &Load Project...
sv: Ladda Projekt ...

en: About WinMerge
sv: Om WinMerge

en: Visit the WinMerge HomePage!
sv: Besök WinMerges Hemsida !

en: Contributors
sv: Bidragare

en: Select Files or Folders
sv: Välj Filer eller Mappar

en: &1st File or Folder
sv: 1:a Fil eller Mapp

en: Re&ad-only
sv: Endast Läsbar

en: Swap 1st | 2nd
sv: Byt 1:a | 2:a

en: &Browse...
sv: Bläddra ...

en: &2nd File or Folder
sv: 2:a Fil eller Mapp

en: Rea&d-only
sv: Endast Läsbar

en: Swap 2nd | 3rd
sv: Byt 2:a | 3:e

en: B&rowse...
sv: Bläddra ...

en: &3rd File or Folder (Optional)
sv: 3:e Fil eller Mapp (valfritt)

en: Read-o&nly
sv: Endast Läsbar

en: Swap 1st | 3rd
sv: Byt 1:a | 3:e

en: Browse...
sv: Bläddra ...

en:  Folder: Filter
sv:  Mapp: Filter

en: &Select...
sv: Välj ...

en:  File: Unpacker Plugin
sv:  Fil: UppackningsInsticksProgram

en: Se&lect...
sv: Välg ...

en: Co&mpare
sv: Jämför

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Help
sv: Hjälp

en: General
sv: Allmänt

en: Automatically &scroll to first difference
sv: Skrolla automatiskt till första skillnaden

en: Cl&ose windows with ESC:
sv: Stäng fönster med ''Esc'':

en: &Automatically verify paths in Open-dialog
sv: Förgiltiga automatikt sökvägar i Öppna-dialogen

en: All&ow only one instance to run
sv: Tillåt bara en upplaga att köra

en: As&k when closing multiple windows
sv: Fråga när flera fönster stängs

en: &Preserve file time in file compare
sv: Bevara Filtidsuppgifter i Filjämförelse

en: Show "Select Files or Folders" Dialog on Startup
sv: Visa "Välj Filer eller Mappar" dialogen vid Uppstart

en: Close "Select Files or Folders" Dialog on clicking OK button
sv: Stäng "Välj Filer eller Mappar" dialogen då ''OK'' klickas

en: O&pen-dialog Auto-Completion:
sv: Öppna-dialog Auto-Fullända:

en: Language:
sv: Språk:

en: WinMerge allows hiding some common messageboxes. Press the Reset button to make all messageboxes visible again.
sv: WinMerge tillåter att vissa MedelandeDialog döljs. Klicka på ''Återställ'' för att göra samtliga synliga igen.

en: Reset
sv: Återställ

en: Find
sv: Sök

en: Fi&nd what:
sv: Sök efter:

en: Match &whole word only
sv: Sökkänslig Helord

en: Match &case
sv: Sökkänslig VERSALER/gemener

en: Regular &expression
sv: Reguljärt uttryck

en: D&on't wrap end of file
sv: Veckla inte in slutet av filen

en: &Don't close this dialog box
sv: Stäng inte denna dialogruta

en: &Find Next
sv: Sök Nästa

en: Find &Prev
sv: Sök Föregående

en: &Ok
sv: OK

en: Replace
sv: Ersätt

en: Re&place with:
sv: Ersätt med:

en: &Don't wrap end of file
sv: Veckla inte in slutet av filen

en: Replace in
sv: Ersätt i

en: &Selection
sv: Markering

en: Wh&ole file
sv: Hela filen

en: &Replace
sv: Ersätt

en: Replace &All
sv: Ersätt Samtliga

en: Markers
sv: Markörer

en: Enable &Markers
sv: Möjliggör Markörer

en: New
sv: Ny

en: &Background color:
sv: BakgrundsFärg:

en: &Apply
sv: Tillämpa

en: Linefilters
sv: Radfilter

en: Enable Line Filters
sv: Möjliggör Radfilter

en: Regular Expressions (one per line):
sv: Reguljära Uttryck (ett per rad):

en: Edit
sv: Redigera

en: Remove
sv: Ta bort

en: Colors
sv: Färger

en: Background
sv: Bakgrund

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Difference:
sv: Skillnad:

en: Selected Difference:
sv: Markerad Skillnad:

en: Ignored Difference:
sv: Åsidosatt Skillnad:

en: Moved:
sv: Flyttad:

en: Selected Moved:
sv: Markerad Flyttad:

en: Same As The Next (3 panes):
sv: Samma som Nästa (3 rutor):

en: Same As The Next (Selected):
sv: Samma som Nästa (valda):

en: Word Difference:
sv: Ordskillnad:

en: Selected Word Diff:
sv: Vald Ordskillnad:

en: Defaults
sv: Förval

en: &Use folder compare colors
sv: Använd MappJämföringsFärger

en: Items equal:
sv: Objekt lika:

en: Items different:
sv: Objekt olika:

en: Items not exists all:
sv: Objekt som ej finns:

en: Items filtered:
sv: Objekt filtrerade:

en: &Send deleted files to Recycle Bin
sv: Skicka borttagna filer till Papperskorgen

en: &External editor:
sv: Extern Redigerare:

en: &Filter folder:
sv: FilterMapp:

en: Temporary files folder
sv: Mapp för Tillfälliga filer

en: S&ystem's temp folder
sv: Systemets tillfälliga mapp

en: C&ustom folder:
sv: Anpassad mapp:

en: Br&owse...
sv: Bläddra ...

en: Patch Generator
sv: PatchAlstrare

en: File&1:
sv: Fil 1:

en: File&2:
sv: Fil 2:

en: &Swap
sv: Byt

en: &Append to existing file
sv: Lägg till i befintlig fil

en: &Result:
sv: Resultat:

en: Bro&wse...
sv: Bläddra ...

en: &Format
sv: Format

en: St&yle:
sv: Typ:

en: &Context:
sv: Sammanh.:

en: Ignor&e blank lines
sv: Åsidosätt blanka rader

en: Inclu&de command line
sv: Inkludera kommandorad

en: Open to e&xternal editor
sv: Öppna i Extern redigerare

en: Display Columns
sv: Visa Kolumner

en: Move &Up
sv: Flytta Upp

en: Move &Down
sv: Flytta Ned

en: Select Unpacker
sv: Välj Uppackare

en: File unpacker:
sv: Fil-uppackare:

en: Display all unpackers, don't check the extension
sv: Visa alla uppackare, kontrollera inte filsuffixet

en: Extensions list:
sv: FilsuffixLista:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Stop
sv: Stopp

en: Pause
sv: Paus

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Comparing items...
sv: Jämför objekt ...

en: Items compared:
sv: Jämförda objekt:

en: Items total:
sv: Objekt totalt:

en: Go To
sv: Gå Till

en: G&oto:
sv: Gå till:

en: File
sv: Fil

en: Goto what
sv: Gå till vad

en: Li&ne
sv: Rad

en: &Difference
sv: Skillnad

en: &Go To
sv: Gå till

en: Compare
sv: Jämför

en: Whitespace
sv: Mellanrum

en: &Compare
sv: Jämför

en: &Ignore change
sv: Åsidosätt skillnad

en: I&gnore all
sv: Åsidosätt samtliga

en: Ignore blan&k lines
sv: Åsidosätt blanka rader

en: Ignore &case
sv: Åsidosätt VERSAL/gemen skillnader

en: E&nable moved block detection
sv: Möjliggör urskiljning av flyttade block

en: &Match similar lines
sv: Urskilj liknande rader

en: Diff &algorithm (Experimental):
sv: SkillnadsAlgo (experimentell):

en: Enable indent &heuristic
sv: Möjliggör IndragUppfinningsrikhet

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Filter Comments
sv: FilterKommentarer

en: Editor
sv: Redigerare

en: &Highlight syntax
sv: Markera syntax

en: &Automatic rescan
sv: Automatisk återsökning

en: &Preserve original EOL chars
sv: Bevara ursprungliga radslutstecken

en: Tabs
sv: Tabisar

en: &Tab size:
sv: Tabsteg:

en: &Insert Tabs
sv: Infoga Tabbar

en: Insert &Spaces
sv: Infoga Mellanrum

en: Line Difference Coloring
sv: RadskillnadsFärgning

en: View line differences
sv: Visa radskillnader

en: &Character level
sv: Teckennivå

en: &Word-level:
sv: Ordnivå:

en: W&ord break characters:
sv: Ordbrytningstecken:

en: Filefilters
sv: Filfilter

en: Test...
sv: Testa...

en: Install...
sv: Installera ...

en: New...
sv: Ny ...

en: Edit...
sv: Redigera ...

en: Delete...
sv: Ta bort ...

en: Save modified files?
sv: Spara ändrade filer?

en: Left side file
sv: Vänster fil

en: &Save changes
sv: Spara ändringar

en: &Discard changes
sv: Åsidosätt ändringar

en: Middle side file
sv: Mitter fil

en: Sa&ve changes
sv: Spara ändringar

en: Disca&rd changes
sv: Åsidosätt ändringar

en: Right side file
sv: Höger fil

en: S&ave changes
sv: Spara ändringar

en: Dis&card changes
sv: Åsidosätt ändringar

en: Disca&rd All
sv: Åsidosätt Samtliga

en: Codepage
sv: TextKodning

en: Default Codepage
sv: FörvalsTextKodning

en: Select the default codepage assumed when loading non-Unicode files:
sv: Välj FörvalsTextKod att användas när icke-Unicodefiler öppnas:

en: Detect codepage info for these files: .html, .rc, .xml 
    need to restart session
sv: Urskilj TextKodning info för dessa filer: .html, .rc, .xml 
    - behöver omstartning av sessionen

en: Detect codepage for text files using mlang.dll
    need to restart session
sv: Urskilj TextKodning för textfiler med mlang.dll
    - behöver omstartning av sessionen

en: System codepage
sv: Systemets TextKodning

en: According to WinMerge User Interface
sv: Enligt WinMerges AnvändarGränssnitt

en: Custom codepage:
sv: Anpassad TextKod:

en: Options
sv: Inställningar

en:  Categories
sv:  Kategorier

en: Import...
sv: Importera ...

en: Export...
sv: Exportera ...

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

en: Function names:
sv: Funktionsnamn:

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Numbers:
sv: Nummer:

en: Operators:
sv: Operatorer:

en: Strings:
sv: Strängar:

en: Preprocessor:
sv: FörProcessor:

en: User 1:
sv: Användare 1:

en: User 2:
sv: Användare 2:

en: Bold
sv: Fet

en: Marker colors
sv: MarkeringsFärger

en: Search Marker:
sv: SökMärkning:

en: User Defined Marker1:
sv: Användarvald Markör 1:

en: User Defined Marker2:
sv: Användarvald Markör 2:

en: User Defined Marker3:
sv: Användarvald Markör 3:

en: Folder Compare Report
sv: Rapport för MappJämförelse

en: Report &File:
sv: Rapportera Fil:

en: &Style:
sv: Stil:

en: &Include File Compare Report
sv: Inkludera Rapport för MappJämförelse

en: &Copy to Clipboard
sv: Kopiera till Urklipp

en: Shared or Private Filter
sv: Delat eller Privat Filter

en: Which type of filter do you want to create?
sv: Vilken typ av filter vill Ni skapa?

en: Shared Filter (for all users on this machine)
sv: Delat filter (för alla användare på denna dator)

en: Private Filter (only for current user)
sv: Privat filter (bara för den aktuella användaren)

en: Archive Support
sv: Arkivstöd

en: &Enable archive file support
sv: Möjliggör Arkivfilstöd

en: &Detect archive type from file signature
sv: Urskilj arkivtyp från filsignatur

en: Compare Statistics
sv: JämförelseStatistik

en: Folders:
sv: Mappar:

en: Files:
sv: Filer:

en: Different
sv: Olika

en: Binary:
sv: Binär:

en: Unique
sv: Unik

en: Left:
sv: Vänster:

en: Right:
sv: Höger:

en: Identical
sv: Likalydande

en: Total:
sv: Totalt:

en: Close
sv: Stäng

en: Middle:
sv: Mitter:

en: Missing Left:
sv: Saknad Vänster:

en: Missing Middle:
sv: Saknad Mitter:

en: Missing Right:
sv: Saknad Höger:

en: Affects
sv: Påverkar

en: (Affects)
sv: (Påverkar)

en: Select Codepage for
sv: Välj TextKodning för

en: &File Loading:
sv: Fil Öppnas:

en: File &Saving:
sv: Fil Sparas:

en: &Use same codepage for both
sv: Använd samma TextKodning för båda

en: &Cancel
sv: Avbryt

en: Test Filter
sv: Testa Filter

en: Testing filter...
sv: Testar filter...

en: &Enter text to test:
sv: Mata in text att testa:

en: &Folder Name
sv: Mappnamn

en: Result:
sv: Resultat:

en: &Test
sv: Testa

en: &Close
sv: Stäng

en: &Use customized text colors
sv: Använd anpassade TextFärger

en: Custom text colors
sv: Anpassade TextFärger

en: Whitespace:
sv: Mellanrum:

en: Regular text:
sv: Vanlig text:

en: Selection:
sv: Markering:

en: Margin:
sv: Marginal:

en: Backup Files
sv: Reservkopierade Filer

en: Create backup files in:
sv: Skapa Reservkopieringar i:

en: &Folder compare
sv: MappJämförelse

en: Fil&e compare
sv: FilJämförelse

en: Create backup files into:
sv: Skapa Reservkopieringar i:

en: &Original file's folder
sv: Originalfilens Mapp

en: &Global backup folder:
sv: Global ReservkopieringsMapp:

en: Backup filename:
sv: ReservkopieringsFilnamn:

en: &Append .bak -extension
sv: Lägg till filsuffixet .bak

en: A&ppend timestamp
sv: Lägg till tidsmarkering

en: Confirm Copy
sv: Bekräfta Kopiering

en: Are you sure you want to copy XXX items?
sv: Är Ni säker på att Ni vill kopiera XXX objekt?

en: From left
sv: Från vänster

en: To right
sv: Till höger

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Plugins
sv: InsticksProgram

en: &Enable plugins
sv: Möjliggör InsticksProgram

en: File filters:
sv: FilFilter:

en: Shell Integration
sv: GränssnittsIntegration

en: Explorer
sv: Utforskaren

en: E&nable advanced menu
sv: Möjliggör avancerad meny

en: &Add to context menu
sv: Lägg till i SammanhangsMeny

en: &Register shell extension
sv: Registrera GränssnittsIntegration

en: &Unregister shell extension
sv: Avregistrera GränssnittsIntegration

en: Register shell extension for current user &only
sv: Registrera GränssnittsIntegration för endast nuvarande användare

en: Unregister shell extension for current user on&ly
sv: Avregistrera GränssnittsIntegration för endast nuvarande användare

[ctx: Options dialog|Categories]
en: Folder
sv: Mapp

en: S&top after first difference
sv: Stoppa efter första skillnaden

en: Ign&ore time differences less than 3 seconds
sv: Åsidosätt tidsskillnad mindre än 3 sekunder

en: &Include unique subfolders contents
sv: Inkludera unikt UndermappsInnehåll

en: &Automatically expand all subfolders
sv: Öppna automatiskt alla Undermappar

en: Ignore &Reparse Points
sv: Åsidosätt ÅtertolkningsMarkeringar

en: &Quick compare limit (MB):
sv: Högsta SnabbJämförelseStorlek (MB):

en: &Binary compare limit (MB):
sv: Högsta Binär JämförelseStorlek (MB):

en: 
    &Number of compare threads (a negative value implies addition of the number of available CPU cores):
sv: 
    Antal JämförelseTrådar (ett negativt värde antyder tillägg av antal tillgängliga CPU-kärnor):

[ctx: Options dialog|Categories]
en: Binary
sv: Binär

en: Binary File &Patterns:
sv: Binärt Filmönster:

en: Frhed settings
sv: Frhed Inställningar

en: View &Settings...
sv: Visa Inställningar ...

en: &Binary Mode...
sv: Binärt Läge ...

en: &Character Set...
sv: TeckenUppsättning ...

en: Image
sv: Avbild

en: Image File &Patterns:
sv: AvbildsFilmönster:

en: &Hex View
sv: Hex Visning

en: 
    New Documents (Ctrl+N)
sv: 
    Nya Dokument (Ctrl+N)

en: 
    Open (Ctrl+O)
sv: 
    Öppna (Ctrl+O)

en: 
    Save (Ctrl+S)
sv: 
    Spara (Ctrl+S)

en: Unknown error attempting to open project file
sv: Okänt fel vid försök att öppna Projektfil

en: Unknown error attempting to save project file
sv: Okänt fel vid försök att spara Projektfil

en: Project file successfully loaded.
sv: Projektfilen är lyckligt öppnad.

en: Project file successfully saved.
sv: Projektfilen är lyckligt sparad.

en: 
    Undo (Ctrl+Z)
sv: 
    Ångra (Ctrl+Z)

en: 
    Redo (Ctrl+Y)
sv: 
    Återgör (Ctrl+Y)

en: 
    FileCompare
    
    
    
    WinMerge.FileCompare
    WinMerge File Compare
sv: 
    FilJämförelse
    
    
    
    WinMerge.FilJämförelse
    WinMerge FilJämförelse

en: 
    FolderCompare
    
    
    
    WinMerge.FolderCompare
    WinMerge Folder Compare
sv: 
    MappJämförelse
    
    
    
    WinMerge.MappJämförelse
    WinMerge MappJämförelse

en: Developers:
    Dean Grimm, Christian List, Kimmo Varis, Jochen Tucht, Tim Gerundt, Takashi Sawanaka, Gal Hammer, Alexander Skinner
sv: Utvecklare:
    Dean Grimm, Christian List, Kimmo Varis, Jochen Tucht, Tim Gerundt, Takashi Sawanaka, Gal Hammer, Alexander Skinner

en: WinMerge comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software and you are welcome to redistribute it under certain circumstances; see the GNU General Public License in the Help menu for details.
sv: WinMerge kommer med ABSOLUT INGA GARANTIER. Detta är fri programvara och Ni är välkommen att vidaredistribuera den under vissa omständigheter; se GNU General Public License i Hjälpmenyn för detaljer.

en: &Abort
sv: Avbryt

en: &Retry
sv: Försök igen

en: &Ignore
sv: Åsidosätt

en: Ignore &all
sv: Åsidosätt allt

en: &Yes
sv: Ja

en: Yes to &all
sv: Ja till allt

en: &No
sv: Nej

en: No to a&ll
sv: Nej till allt

en: &Continue
sv: Fortsätt

en: &Skip
sv: Hoppa över

en: Skip &all
sv: Hoppa över allt

en: Don't display this &message again.
sv: Visa inte detta meddelande igen.

en: Don't ask this &question again.
sv: Fråga inte denna fråga igen.

en: To make this messagebox visible again, press the Reset button on the General page of the Options dialog.
sv: För att återmöjliggöra denna MedelandeDialog så tryck på ''Återställ'' knappen i Allmänt i InställningsDialogen.

en: Folder Compare
sv: MappJämförelse

en: Differences
sv: Skillnader

en: To:
sv: Till:

en: From left:
sv: Från vänster:

en: To left:
sv: Till vänster:

en: From right:
sv: Från höger:

en: To right:
sv: Till höger:

en: Options (%1)
sv: Egenskaper (%1)

en: All message boxes are now displayed again.
sv: Alla meddelanderutor visas nu igen.

en: Value in Tab size -field is not in range WinMerge accepts.
    
    Please use values 1 - %1.
sv: Värdet i Tab-storleksfältet är inte inom vad WinMerge accepterar.
    
    Var god och använd värden mellan 1 - %1.

en: Open
sv: Öppna

en: Programs|*.exe;*.bat;*.cmd|All Files (*.*)|*.*||
sv: Programfiler|*.exe;*.bat;*.cmd|Alla Filer (*.*)|*.*||

en: All Files (*.*)|*.*||
sv: Alla filer (*.*)|*.*||

en: WinMerge Project Files (*.WinMerge)|*.WinMerge||
sv: WinMerge Projektfiler (*.WinMerge)|*.WinMerge||

en: Options files (*.ini)|*.ini|All Files (*.*)|*.*||
sv: Inställningsfiler (*.ini)|*.ini|Alla Filer (*.*)|*.*||

en: Text Files (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|All Files (*.*)|*.*||
sv: Text-filer (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|Alla filer (*.*)|*.*||

en: HTML Files (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|All Files (*.*)|*.*||
sv: HTML-filer (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|Alla filer (*.*)|*.*||

en: XML Files (*.xml)|*.xml|All Files (*.*)|*.*||
sv: XML-filer (*.xml)|*.xml|Alla filer (*.*)|*.*||

en: Name
sv: Namn

en: Location
sv: Sökväg

en: Filters
sv: Filter

en: Description
sv: Beskrivning

en: Select filename for new filter
sv: Välj filnamn för nytt filter

en: File Filters (*.flt)|*.flt|All Files (*.*)|*.*||
sv: Filfilter (*.flt)|*.flt|Alla Filer (*.*)|*.*||

en: Cannot find file filter template file!
    
    Please copy file %1 to WinMerge/Filters -folder:
    %2.
sv: Kan inte hitta filfilterfilen!
    
    Var god och kopiera filen %1 till WinMerges Filtermapp:
    %2.

en: Cannot copy filter template file to filter folder:
    %1
    
    Please make sure the folder exists and is writable.
sv: Kan inte kopiera filterfilen till filtermappen:
    %1
    
    Var god och förgiltliga att mappen finns och att den är skrivbar.

en: User's filter file folder is not defined!
    
    Please select filter folder in Options/System.
sv: Användarens FilterfilMapp är inte angiven!
    
    Var god och välj FilterMapp i Inställningar/System.

en: Failed to delete the filter file:
    %1
    
    Maybe the file is read-only?
sv: Kan inte ta bort filterfilen:
    %1
    
    Kanske är filen bara läsbar?

en: Locate filter file to install
sv: Ange sökväg för filterfil att installera

en: Installing filter file failed.
    
    Could not copy new filter file to filter folder.
sv: Installation av filterfilen misslyckades.
    
    Kunde inte kopiera ny filterfil till FilterMappen.

en: Filter file already exists. Overwrite existing filter?
sv: Filterfilen finns redan. Vill Ni skriva över befintlig filterfil?

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Filters were updated. Do you want to refresh all open folder compares?
    
    If you do not want to refresh all compares now you can select No and refresh compares later.
sv: Filtren blev aktualiserade Vill Ni aktualisera alla öppna MappJämförelser?
    
    Om Ni inte vill göra detta nu kan Ni välja Nej och aktualisera jämförelser senare.

en: Folder Comparison Results
sv: Resultat av MappJämförelse

en: File Comparison
sv: Filjämförelse

en: Untitled left
sv: Namnlös vänster

en: Untitled middle
sv: Namnlös mitter

en: Untitled right
sv: Namnlös höger

en: Theirs File
sv: Deras fil

en: Mine File
sv: Min fil

en: Line: %s
sv: Rad: %s

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Difference %1 of %2
sv: Skillnad %1 av %2

en: %1 Differences Found
sv: %1 skillnader funna

en: 1 Difference Found
sv: 1 skillnad funnen

en: Item %1 of %2
sv: Objekt %1 av %2

en: Items: %1
sv: Objekt: %1

en: Select two existing folders or files to compare
sv: Välj två befintliga mappar eller filer att jämföra

en: Folder Selection
sv: Val av mapp

en: Select two (or three) folders or two (or three) files to compare.
sv: Välj två (eller tre) mappar eller två (eller tre) filer att jämföra.

en: Left (1st) path is invalid!
sv: Vänster (1:a) sökväg är ogiltlig!

en: Middle (2nd) path is invalid!
sv: Mitter (2:a) sökväg är ogiltlig!

en: Right (2nd) path is invalid!
sv: Höger (2:a) sökväg är ogiltlig!

en: Right (3rd) path is invalid!
sv: Höger (3:e) sökväg är ogiltlig!

en: Both paths are invalid!
sv: Båda sökvägar är ogiltliga!

en: Left (1st) and Middle (2nd) paths are invalid!
sv: Vänster (1:a) och Mitter (2:a) sökväg är ogiltlig!

en: Left (1st) and Right (3rd) paths are invalid!
sv: Vänster (1:a) och Höger (2:a) sökväg är ogiltlig!

en: Middle (2nd) and Right (3rd) paths are invalid!
sv: Mitter (2:a) och Höger (3:e) sökväg är ogiltlig!

en: All paths are invalid!
sv: Samtliga sökvägar är ogiltliga!

en: Only enabled for File comparisons
sv: Endast möjliggört för FilJämförelse

en: Cannot compare file and folder!
sv: Kan inte jämföra en fil med en mapp!

en: File not found: %1
sv: Kan inte hitta: %1

en: File not unpacked: %1
sv: Filen är inte uppackad: %1

en: Cannot open file
    %1
    
    %2
sv: Kan inte öppna fil
    %1
    
    %2

en: Failed to parse conflict file.
sv: Kunde inte tolka Konfliktfilen.

en: The file
    %1
    is not a conflict file.
sv: Filen
    %1
    är inte en Konfliktfil.

en: Save As
sv: Spara Som

en: Save changes to %1?
sv: Spara ändringar i %1?

en: %1 is marked read-only. Would you like to override the read-only file ? (No to save as new filename.)
sv: %1 är skrivskyddad. Vill Ni skriva över filen (välj Nej för att spara filen under annat namn)?

en: Error backing up file
sv: Fel vid reservkopiering av filen

en: Unable to backup original file:
    %1
    
    Continue anyway?
sv: Kan inte göra reservkopiering av originalfilen:
    %1
    
    Vill Ni fortsätta i alla fall?

en: Saving file failed.
    %1
    %2
    Do you want to:
    	- use a different filename (Press Ok)
    	- abort the current operation (Press Cancel)?
sv: Det gick inte att spara filen.
    %1
    %2
    Vill Ni:
    	- använda ett annat filnamn (Tryck OK)
    	- avbryta sparande av fil (Tryck Avbryt)?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the left file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
sv: Insticksprogram '%2' kan inte packa Era förändringar av den vänstra filen tillbaka till '%1'.
    
    Originalfilen blir inte ändrad.
    
    Vill Ni spara den uppackade versionen till en annan fil?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the right file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
sv: Insticksprogram '%2' kan inte packa Era förändringar av den högra filen tillbaka till '%1'.
    
    Originalfilen blir inte ändrad.
    
    Vill Ni spara den uppackade versionen till en annan fil?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge loaded it.
    
    Overwrite changed file?
sv: En annan App har aktualiserat filen
    %1
    sedan WinMerge har öppnat den.
    
    Vill Ni skriva över den förändrade filen?

en: %1
    is marked read-only. Would you like to override the read-only item?
sv: %1
    är markerad som endast läsbar. Vill Ni ändå ändra i den?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge scanned it last time.
    
    Do you want to reload the file?
sv: Ett annat program har aktualiserat filen
    %1
    sedan WinMerge sökte igenom den förra gången.
    
    Vill Ni öppna filen igen?

en: Save Left File As
sv: Spara Vänster fil som

en: Save Middle File As
sv: Spara Mitter fil som

en: Save Right File As
sv: Spara Höger fil som

en: The file
    %1
    has disappeared. Please save a copy of the file to continue.
sv: Filen
    %1
    har försvunnit. Var god och spara en kopia av filen för att fortsätta.

en: Cannot merge differences when documents are not in synch.
    
    Refresh documents before continuing.
sv: Kan inte sammanfoga skillnader när filerna inte är synkroniserade.
    
    Aktualisera filerna innan Ni fortsätter.

en: Break at whitespace
sv: Radbryt vid Mellanrum

en: Break at whitespace or punctuation
sv: Radbryt vid Mellanrum eller punkt

en: Right to Left (%1)
sv: Höger till Vänster (%1)

en: Right to Middle (%1)
sv: Höger till Mitter (%1)

en: Middle to Left (%1)
sv: Mitter till Vänster (%1)

en: Middle to Right (%1)
sv: Mitter till Höger (%1)

en: Left to Right (%1)
sv: Vänster till Höger (%1)

en: Left to Middle (%1)
sv: Vänster till Mitter (%1)

en: Left to... (%1)
sv: Vänster till ... (%1)

en: Middle to... (%1)
sv: Mitter till ... (%1)

en: Right to... (%1)
sv: Höger till ... (%1)

en: Both to... (%1)
sv: Bäda till ... (%1)

en: All to... (%1)
sv: Samtliga till ... (%1)

en: Differences to... (%1)
sv: Skillnader till ... (%1)

en: Left (%1)
sv: Vänster (%1)

en: Middle (%1)
sv: Mitter (%1)

en: Right (%1)
sv: Höger (%1)

en: Both (%1)
sv: Båda (%1)

en: All (%1)
sv: Samtliga (%1)

en: Left side - select destination folder:
sv: Vänster sida - välj målmapp:

en: Middle side - select destination folder:
sv: Mitter sida - välj målmapp:

en: Right side - select destination folder:
sv: Höger sida - välj målmapp:

en: (%1 Files Affected)
sv: (%1 filer påverkade)

en: (%1 of %2 Files Affected)
sv: (%1 av %2 filer påverkade)

en: Are you sure you want to delete
    
    %1 ?
sv: Är Ni säker att Ni vill ta bort
    
    %1 ?

en: Are you sure you want to copy:
sv: Är Ni säker att Ni vill kopiera:

en: Are you sure you want to copy %d items:
sv: Är Ni säker att Ni vill kopiera %d objekt:

en: Operation aborted!
    
    Folder contents at disks has changed, path
    %1
    was not found.
    
    Please refresh the compare.
sv: Operation avbruten!
    
    MappInnehållet på diskar har ändrats, sökvägen
    %1
    hittades inte.
    
    Var god och aktualisera jämförelsen.

en: Are you sure you want to move:
sv: Är Ni säker att Ni vill flytta:

en: Are you sure you want to move %d items:
sv: Är Ni säker att Ni vill flytta %d objekt:

en: Confirm Move
sv: Bekräfta Flyttning

en: You are about to close the window that is comparing folders. Are you sure you want to close the window?
sv: Ni är på väg att stänga fönstret som jämför mappar. Är Ni säker att Ni vill stänga fönstret?

en: Failed to execute external editor: %1
sv: Kunde inte starta den externa redigeraren: %1

en: Unknown archive format
sv: Okänt arkivformat

en: Filename
sv: Filnamn

[ctx: DirView|ColumnHeader]
en: Folder
sv: Mapp

en: Comparison result
sv: JämförelseResultat

en: Left Date
sv: Vänster Datum

en: Right Date
sv: Höger Datum

en: Middle Date
sv: Mitter Datum

en: Extension
sv: Filsuffix

en: Left Size
sv: Vänster Storlek

en: Right Size
sv: Höger Storlek

en: Middle Size
sv: Mitter Storlek

en: Right Size (Short)
sv: Höger Storlek (Förkortad)

en: Left Size (Short)
sv: Vänster Storlek (Förkortad)

en: Middle Size (Short)
sv: Mitter Storlek (Förkortad)

en: Left Creation Time
sv: Vänster SkapelseTid

en: Right Creation Time
sv: Höger SkapelseTid

en: Middle Creation Time
sv: Mitter SkapelseTid

en: Newer File
sv: Nyare Fil

en: Left File Version
sv: Vänster Filversion

en: Right File Version
sv: Höger Filversion

en: Middle File Version
sv: Mitter Filversion

en: Short Result
sv: Kort Resultat

en: Left Attributes
sv: Vänster Egenskaper

en: Right Attributes
sv: Höger Egenskaper

en: Middle Attributes
sv: Mitter Egenskaper

en: Left EOL
sv: Vänster Radslutstyp

en: Middle EOL
sv: Mitter Radslutstyp

en: Right EOL
sv: Höger Radslutstyp

en: Left Encoding
sv: Vänster Kodning

en: Right Encoding
sv: Höger Kodning

en: Middle Encoding
sv: Mitter Kodning

en: Ignored Diff
sv: Åsidosatta Skillnader

[ctx: DirView|ColumnHeader]
en: Binary
sv: Binär

en: Unable to compare files
sv: Kan inte jämföra filerna

en: Item aborted
sv: Objekt avbrutet

en: File skipped
sv: Hoppat över filen

en: Folder skipped
sv: Hoppat över mappen

en: Left only: %1
sv: Bara vänster: %1

en: Middle only: %1
sv: Bara mitter: %1

en: Right only: %1
sv: Bara höger: %1

en: Does not exist in %1
sv: Finns ej i %1

en: Binary files are identical
sv: De binära filerna är desamma

en: Binary files are different
sv: De binära filerna är olika

en: Files are different
sv: Filer är olika

en: Folders are different
sv: Mappar är olika

en: Left Only
sv: Endast Vänster

en: Right Only
sv: Endast Höger

en: Middle Only
sv: Endast Mitter

en: No item in left
sv: Inga objekt i Vänster

en: No item in right
sv: Inga objekt i Höger

en: No item in middle
sv: Inga objekt i Mitter

en: Error
sv: Fel

en: Text files are identical
sv: Textfilerna är desamma

en: (Middle and right are identical)
sv: (Mitter och Höger är desamma)

en: (Left and right are identical)
sv: (Vänster och Höger är desamma)

en: (Left and middle are identical)
sv: (Vänster och Mitter är desamma)

en: Text files are different
sv: Textfiler är olika

en: Elapsed time: %ld ms
sv: Förfluten tid: %ld ms

en: 1 item selected
sv: 1 objekt valt

en: %1 items selected
sv: %1 objekt valda

en: Filename or folder name.
sv: Filnamn eller mappnamn.

en: Subfolder name when subfolders are included.
sv: Undermappsnamn när undermappar omfattas.

en: Comparison result, long form.
sv: JämförelseResultat, lång version.

en: Left side modification date.
sv: Vänster sidas ändringsdatum.

en: Right side modification date.
sv: Höger sidas ändringsdatum.

en: Middle side modification date.
sv: Mitters ändringsdatum.

en: File's extension.
sv: Filsuffix.

en: Left file size in bytes.
sv: Vänster fils storlek i bytes.

en: Right file size in bytes.
sv: Höger fils storlek i bytes.

en: Middle file size in bytes.
sv: Mitters fils storlek i bytes.

en: Left file size abbreviated.
sv: Vänster filstorlek är förkortad.

en: Right file size abbreviated.
sv: Höger filstorlek är förkortad.

en: Middle file size abbreviated.
sv: Mitters filstorlek är förkortad.

en: Left side creation time.
sv: Vänster sidas skapelsetid.

en: Right side creation time.
sv: Höger sidas skapelsetid.

en: Middle side creation time.
sv: Mitters skapelsetid.

en: Tells which side has newer modification date.
sv: Visar vilken sida som har ett senare ändringsdatum.

en: Left side file version, only for some filetypes.
sv: Vänster sidas filversion, bara för några filtyper.

en: Right side file version, only for some filetypes.
sv: Höger sidas filversion, bara för några filtyper.

en: Middle side file version, only for some filetypes.
sv: Mitters filversion, bara för några filtyper.

en: Short comparison result.
sv: Kortfattat JämförelseResultat.

en: Left side attributes.
sv: Vänster sidas egenskaper.

en: Right side attributes.
sv: Höger sidas egenskaper.

en: Middle side attributes.
sv: Mitters egenskaper.

en: Left side file EOL type.
sv: Vänster sidas Filradslutstyp.

en: Right side file EOL type.
sv: Höger sidas Filradslutstyp.

en: Middle side file EOL type.
sv: Mitters Filradslutstyp.

en: Left side encoding.
sv: Vänster sidas kodning.

en: Right side encoding.
sv: Höger sidas kodning.

en: Middle side encoding.
sv: Mitters kodning.

en: Number of ignored differences in file. These differences are ignored by WinMerge and cannot be merged.
sv: Antalet åsidosatta skillnader i filen. Dessa skillnader åsidosattes av WinMerge och kan inte sammanfogas.

en: Number of differences in file. This number does not include ignored differences.
sv: Antalet skillnader i filen. Detta antal omfattar inte åsidosatta skillnader.

en: Shows an asterisk (*) if the file is binary.
sv: Visar stjärna (*) om filen är binär.

en: Compare %1 with %2
sv: Jämför %1 med %2

en: Comma-separated list
sv: Komma-skild lista

en: Tab-separated list
sv: Tab-skild lista

en: Simple HTML
sv: Enkel HTML

en: Simple XML
sv: Enkel XML

en: The report file already exists. Do you want to overwrite existing file?
sv: Rapportfilen finns redan. Vill Ni skriva över befintlig fil?

en: Error creating the report:
    %1
sv: Fel vid skapande av rapport:
    %1

en: The report has been created successfully.
sv: Rapporten har skapats.

en: The same file is opened in both panels.
sv: Samma fil är öppnad i båda paneler.

en: The selected files are identical.
sv: De valda filerna är desamma.

en: An error occurred while comparing the files.
sv: Ett fel inträffade under jämförelsen av filerna.

en: Temporary files could not be created. Check your temporary path settings.
sv: Tillfälliga filer kunde inte skapas. Kontrollera inställningarna för Era tillfälliga sökvägar.

en: These files use different carriage return types.
    
    Do you want to treat all carriage return types as equivalent for this comparison?
    
    Note: If you always want to treat all carriage return types as equivalent, set the option 'Ignore carriage return differences..' in the Compare tab of the options dialog (available under Edit/Options).
sv: Dessa filer har olika radslutstyper.
    
    Vill Ni betrakta alla radslutstyper som likvärdiga för denna jämförelse?
    
    Bemärk: Om Ni alltid vill betrakta alla radslutstyper som likvärdiga, så markera alternativet 'Åsidosätt RadslutsSkillnader (Windows/Unix/Mac)' i Jämför-fliken i InställningsDialogen (finns under Redigera/Inställningar).

en: The selected folder is invalid.
sv: Den valda mappen är ogiltig.

en: Cannot open a binary file to editor.
sv: Kan inte öppna en binär fil för redigering.

en: The folder exists only in other side and cannot be opened.
    
    Do you want to create a matching folder:
    %1
    to the other side and open these folders?
sv: Mappen finns bara på andra sidan och kan inte öppnas.
    
    Vill Ni skapa en motsvarande mapp:
    %1
    på andra sidan och öppna dessa mappar?

en: Do you want to move to the next file?
sv: Vill Ni växla till nästa fil?

en: Do you want to move to the previous file?
sv: Vill Ni växla till föregående fil?

en: Do you want to move to the next page?
sv: Vill Ni växla till nästa sida?

en: Do you want to move to the previous page?
sv: Vill Ni växla till föregående sida?

en: Different codepages found in left (cp%d) and right (cp%d) files.
    Displaying each file in its codepage will give a better display but merging/copying will be dangerous.
    Would you like to treat both files as being in the default Windows codepage (recommended)?
sv: Vänster (cp%d) och Höger (cp%d) fil har olika TextKodning.
    Att visa  filerna i deras egna Kodning ger en bättre visning men sammanfogning/kopiering blir farligt.
    Vill Ni att båda filer betraktas som att de är i Windows förvalda Kodning (anrådes)?

en: Information lost due to encoding errors: both files
sv: Information förlorades på grund av kodningsfel i: båda filerna

en: Information lost due to encoding errors: first file
sv: Information förlorades på grund av kodningsfel i: första filen

en: Information lost due to encoding errors: second file
sv: Information förlorades på grund av kodningsfel i: andra filen

en: Information lost due to encoding errors: third file
sv: Information förlorades på grund av kodningsfel i: tredje filen

en: No difference
sv: Ingen skillnad

en: Line difference
sv: Radskillnad

en: Replaced %1 string(s).
sv: Ersatt %1 sträng(ar).

en: Cannot find string "%s"
sv: Kan inte hitta strängen "%s"

en: You are now entering Merge Mode. If you want to turn off Merge Mode, press F9 key
sv: Ni går nu in i SammanfogningsLäge. Om Ni vill avbryta detta läge, så tryck ''F9''

en: The number of automatically merged changes: %1
    The number of unresolved conflicts: %2
sv: Antalet automatiskt sammanfogade förandringar: %1
    Antalet ouppklarade konflikter: %2

en: The change of codepage has been merged
sv: Skillnaden i TextKodning har sammanfogats

en: The changes of codepage are conflicting
sv: Skillnaden i TextKodning är i konflikt

en: The change of EOL has been merged
sv: Skillnaden i Filradslutstyp har sammanfogats

en: The changes of EOL are conflicting
sv: Skillnaden i Filradslutstyp är i konflikt

en: Location Pane
sv: Lägesruta

en: Diff Pane
sv: Skillnadsruta

en: Patch file successfully written.
sv: Patchfilen sparad.

en: 1. item is not found or is directory!
sv: 1. objekt ej funnen eller är en mapp!

en: 2. item is not found or is directory!
sv: 2. objekt ej funnen eller är en mapp!

en: The patch file already exists. Do you want to overwrite it?
sv: Patchfilen finns redan. Vill Ni skriva över den?

en: [%1 files selected]
sv: [%1 fil(er) valda]

en: Context
sv: Sammanhang

en: Unified
sv: Förenad

en: Could not write to file %1.
sv: Kunde inte skriva till filen %1.

en: The specified output path is not an absolute path: %1
sv: Den specificerade resultatsökvägen är inte en absolut sökväg: %1

en: Specify an output file
sv: Välj ett filnamn för resultatet

en: Cannot create a patch file from binary files.
sv: Kan inte skapa en patchfil från binära filer.

en: Cannot create a patch file from directories.
sv: Kan inte skapa en patchfil från mappar.

en: Please save all files first.
    
    Creating a patch requires that there are no unsaved changes in files.
sv: Var god och spara ALLA filer först.
    
    Att skapa en patch kräver att det inte finns några osparade förändringar i filerna.

en: Folder does not exist.
sv: Mappen finns inte.

en: Archive support is not enabled.
    All needed components (7-zip and/or Merge7z*.dll) for archive support cannot be found.
    See manual for more info about archive support and how to enable it.
sv: Arkivstöd är inte möjliggjort.
    Alla krävda komponenter (7-zip och/eller Merge7z*.dll) för arkivstöd kan inte hittas.
    Se manualen för mer information om arkivstöd och hur man möjliggör det.

en: Select file for export
sv: Välj fil för export

en: Select file for import
sv: Välj fil för import

en: Options imported from the file.
sv: Inställningar importerades från filen.

en: Options exported to the file.
sv: Inställningar exporterades till filen.

en: Failed to import options from the file.
sv: Det gick inte att importera inställningar från filen.

en: Failed to write options to the file.
sv: Det gick inte att spara inställningar till filen.

en: You are about to close several compare windows.
    
    Do you want to continue?
sv: Ni är på väg att stänga flera JämförelseFönster.
    
    Vill Ni fortsätta?

en: Mixed
sv: Blandad

[ctx: EOL Type]
en: Binary
sv: Binär

en: None
sv: Ingen

en: Type
sv: Typ

en: Unpacker
sv: Uppackare

en: Prediffer
sv: PreDiffer

en: Editor script
sv: RedigerarManus

en: 
    Difference in the Current Line
sv: 
    Skillnad i Nuvarande Linje

en: 
    Options
sv: 
    Inställningar

en: 
    Refresh (F5)
sv: 
    Aktualisera (F5)

en: 
    Previous Difference (Alt+Up)
sv: 
    Föregående Skillnad (Alt+Upp)

en: 
    Next Difference (Alt+Down)
sv: 
    Nästa Skillnad (Alt+Ner)

en: 
    Previous Conflict (Alt+Shift+Up)
sv: 
    Föregående Konflikt (Alt+Shift+Upp)

en: 
    Next Conflict (Alt+Shift+Down)
sv: 
    Nästa Konflikt (Alt+Shift+Ner)

en: 
    First Difference (Alt+Home)
sv: 
    Första Skillnad (Alt+Home)

en: 
    Current Difference (Alt+Enter)
sv: 
    Nuvarande Skillnad (Alt+Enter)

en: 
    Last Difference (Alt+End)
sv: 
    Sista Skillnad (Alt+End)

en: 
    Copy Right (Alt+Right)
sv: 
    Kopiera Höger (Alt+Höger)

en: 
    Copy Left (Alt+Left)
sv: 
    Kopiera Vänster (Alt+Vänster)

en: 
    Copy Right and Advance (Ctrl+Alt+Right)
sv: 
    Kopiera Höger och Fortskrid (Ctrl+Alt+Höger)

en: 
    Copy Left and Advance (Ctrl+Alt+Left)
sv: 
    Kopiera Vänster och Fortskrid (Ctrl+Alt+Vänster)

en: 
    All Right
sv: 
    Allt Höger

en: 
    All Left
sv: 
    Allt Vänster

en: 
    Auto Merge (Ctrl+Alt+M)
sv: 
    Auto Sammanfoga (Ctrl+Alt+M)

en: The adapted unpacker is applied to both files (one file only needs the extension)
sv: Den valda uppackaren används för båda filerna (bara en fil behöver ha filsuffixet)

en: No prediffer (normal)
sv: Ingen PreDiffer (standard)

en: Suggested plugins
sv: Föreslagna Insticksprogram

en: Other plugins
sv: Andra Insticksprogram

en: Private Build: %1
sv: Privat Kompilering: %1

en: Your software is up to date
sv: Er mjukvara är aktuell

en: A new version of WinMerge is available.
    %1 is now available (you have %2). Would you like to download it now?
sv: En ny version av WinMerge är tillgänglig.
    %1 är nu tillgänglig (Ni har %2). Vill Ni ladda ner den nu?

en: Failed to download latest version information
sv: Misslyckades att ladda ner info om senaste versionen

en: Plugin Settings
sv: InsticksSättningar

en: WSH not found - .sct scripts disabled
sv: Windows Script Host ('wscript.exe') hittades inte - .sct manus är förhindrade

en: <None>
sv: <Ingen>

en: <Automatic>
sv: <Automatisk>

en: G&oto Line %1
sv: Gå till rad %1

en: Disabled
sv: Förhindrad

en: From file system
sv: Från Filsystem

en: From MRU list
sv: Från MRU listan (senast använda filer)

en: No Highlighting
sv: Ingen Markering

en: Batch
sv: Sats

en: Portable Object
sv: Flyttbart Objekt

en: Resources
sv: Resurser

en: Close &Left Tabs
sv: Stäng Vänster Tabs

en: Close R&ight Tabs
sv: Stäng Höger Tabs

en: Close &Other Tabs
sv: Stäng Andra Tabs

en: Enable &Auto Max Width
sv: Möjliggör Auto Högsta Bredd

en: frhed is not installed
sv: frhed är inte installerad

en: %1 does not exist. Do you want to create it?
sv: %1 finns inte. Vill Ni skapa den?

en: Failed to create folder.
sv: Misslyckades att skapa mapp.

en: You can specify the following parameters to the path:
    $file: Path name of the current file
    $linenum: Line number of the current cursor position
sv: Ni kan ange följande parametrar för sökvägen:
    $file: Sökvägsnamnet för nuvarande fil
    $linenum: Linjenumret för markörens nuvarande position
