WinMerge - en to tr translation catalogue (886 entries)

note: LANGUAGE, SUBLANGUAGE
en: LANG_ENGLISH, SUBLANG_ENGLISH_US
tr: LANG_TURKISH, SUBLANG_DEFAULT

en: C&opy to Right
tr: Sağa K&opyala

en: Cop&y to Left
tr: Sola Kop&yala

en: Copy &from Left
tr: So&ldan Kopyala

en: Copy fro&m Right
tr: Sağ&dan Kopyala

en: &Select Line Difference
tr: Farklı &Satırları Seç

en: &Undo
tr: Geri A&l

en: &Redo
tr: &Yinele

en: Cu&t
tr: &Kes

en: &Copy
tr: K&opyala

en: &Paste
tr: Ya&pıştır

en: &Goto...
tr: &Git...

en: Op&en
tr: &Aç

en: with &Registered Application
tr: Kayıtlı &Uygulama ile

en: with &External Editor	Ctrl+Alt+E
tr: Dış Düz&enleyici ile	Ctrl+Alt+E

en: &with...
tr: &Birlikte Aç...

en: View &Differences
tr: &Farklılıkları Görüntüle

en: Diff &Block Size
tr: Farklılık &Bloğu Boyutu

en: &Ignore Color Difference (Color Distance Threshold)
tr: &Renk Farkı Yok Sayılsın (Renk Farkı Eşiği)

en: &None
tr: &Yok

en: &Previous Page
tr: Ö&nceki Sayfa

en: &Next Page
tr: So&nraki Sayfa

en: &Active Pane
tr: Etkin S&ayfa

en: &Zoom
tr: &Yakınlaştır

en: Zoom &In	Ctrl++
tr: &Yakınlaştır	Ctrl++

en: Zoom &Out	Ctrl+-
tr: &Uzaklaştır	Ctrl+-

en: &Overlay
tr: &Kaplama

en: &Alpha Blend
tr: &Alfa Karıştırma

en: Alpha &Blend Animation
tr: Alfa Karıştırma &Canlandırması

en: Dragging &Mode
tr: Sürükle&me Kipi

en: &Move
tr: &Taşı

en: &Adjust Offset
tr: Sapmayı &Ayarla

en: &Set Background Color
tr: Ar&t Alan Rengini Ayarla

en: &File
tr: &Dosya

en: &New	Ctrl+N
tr: Ye&ni	Ctrl+N

en: New (&3 panes)
tr: Yeni (&3 pano)

en: &Open...	Ctrl+O
tr: &Aç...	Ctrl+O

en: Open Conflic&t File...
tr: &Fark Dosyası Aç...

en: Open Pro&ject...	Ctrl+J
tr: Pro&je Dosyası Aç...	Ctrl+J

en: Sa&ve Project...
tr: &Proje Dosyası Kaydet...

en: Recent Projects
tr: Son Kullanılan Projeler

en: Recent F&iles Or Folders
tr: Son Dosya ya da K&lasörler

en: < Empty >
tr: < Boş >

en: E&xit
tr: Çı&kış

en: &Edit
tr: Düz&enle

en: &Options...
tr: &Ayarlar...

en: &View
tr: &Görünüm

en: &Toolbar
tr: &Araç Çubuğu

en: &Small
tr: Küçük

en: &Big
tr: &Büyük

en: &Huge
tr: Çok &Büyük

en: &Status Bar
tr: &Durum Çubuğu

en: Ta&b Bar
tr: &Sekme Çubuğu

en: &Tools
tr: &Araçlar

en: &Filters...
tr: &Süzgeçler...

en: &Generate Patch...
tr: Ya&ma Oluştur...

en: &Plugins
tr: &Uygulama Ekleri

en: P&lugin Settings...
tr: Uygu&lama Eki Ayarları...

en: Ma&nual Prediffer
tr: El ile Ö&n Farklılaştırma

en: A&utomatic Prediffer
tr: &Otomatik Ön Farklılaştırma

en: &Manual Unpacking
tr: El ile Ayıkla&ma

en: &Automatic Unpacking
tr: Otomatik &Ayıklama

en: &Reload plugins
tr: Uygulama Ekle&rini Yeniden Yükle

en: &Window
tr: &Pencere

en: Cl&ose
tr: &Kapat

en: Clo&se All
tr: &Tümünü Kapat

en: Change &Pane	F6
tr: &Pano Değiştir	F6

en: Tile &Horizontally
tr: &Yatay Döşe

en: Tile &Vertically
tr: &Dikey Döşe

en: &Cascade
tr: &Basamakla

en: &Help
tr: Ya&rdım

en: &WinMerge Help	F1
tr: &WinMerge Yardımı	F1

en: R&elease Notes
tr: Sürüm &Notları

en: &Translations
tr: Çe&viriler

en: C&onfiguration
tr: &Yapılandırma

en: &GNU General Public License
tr: &GNU Genel Kamu Lisansı

en: &About WinMerge...
tr: WinMerge &Hakkında...

en: &Read-only
tr: Salt Okunu&r

en: L&eft Read-only
tr: So&l Salt Okunur Olsun

en: M&iddle Read-only
tr: &Orta Salt Okunur Olsun

en: Ri&ght Read-only
tr: S&ağ Salt Okunur Olsun

en: File En&coding...
tr: &Dosya Kodlaması...

en: Select &All	Ctrl+A
tr: &Tümünü Seç	Ctrl+A

en: Show &Identical Items
tr: Eş Ögeleri &Görüntüle

en: Show &Different Items
tr: &Farklı Ögeleri Görüntüle

en: Show L&eft Unique Items
tr: Soldaki T&ekil Ögeleri Görüntüle

en: Show Midd&le Unique Items
tr: Ortadaki Teki&l Ögeleri Görüntüle

en: Show Ri&ght Unique Items
tr: Sağdaki Tekil Ö&geleri Görüntüle

en: Show S&kipped Items
tr: A&tlanan Ögeleri Görüntüle

en: S&how Binary Files
tr: &Binary Dosyaları Görüntüle

en: &3-way Compare
tr: &3 Yollu Karşılaştırma

en: Show &Left Only Different Items
tr: Yalnız So&ldaki Farklı Ögeleri Görüntüle

en: Show &Middle Only Different Items
tr: Yalnız &Ortadaki Farklı Ögeleri Görüntüle

en: Show &Right Only Different Items
tr: Yalnız Sağdaki Fa&rklı Ögeleri Görüntüle

en: Show Hidd&en Items
tr: Gizli Ög&eleri Görüntüle

en: Tree &Mode
tr: Ağaç Görünü&mü

en: E&xpand All Subfolders
tr: Tüm Alt Klasörleri &Genişlet

en: &Collapse All Subfolders
tr: Tüm Alt Klasörleri &Daralt

en: Select &Font...
tr: Ya&zı Türünü Seçin...

en: Use Default F&ont
tr: Varsayılan Yazı &Türü Kullanılsın

en: Sw&ap Panes
tr: &Panoların Yerini Değiştir

en: Compa&re Statistics
tr: İstatistikleri Ka&rşılaştır

en: Refre&sh	F5
tr: Ye&nile	F5

en: &Refresh Selected	Ctrl+F5
tr: Seçilmişi &Yenile	Ctrl+F5

en: &Merge
tr: &Birleştir

en: Co&mpare	Enter
tr: &Karşılaştır	Enter

en: &Next Difference	Alt+Down
tr: So&nraki Fark	Alt+Down

en: &Previous Difference	Alt+Up
tr: Ön&ceki Fark	Alt+Up

en: &First Difference	Alt+Home
tr: İlk &Fark	Alt+Home

en: &Current Difference	Alt+Enter
tr: İmleçtek&i Fark	Alt+Enter

en: &Last Difference	Alt+End
tr: &Son Fark	Alt+End

en: Copy to &Right	Alt+Right
tr: S&ağa Kopyala	Alt+Right

en: Copy to L&eft	Alt+Left
tr: So&la Kopyala	Alt+Left

en: &Delete	Del
tr: &Sil	Del

en: &Customize Columns...
tr: &Sütunları Ayarla...

en: Generate &Report...
tr: &Rapor Hazırla...

en: &Edit with Unpacker...
tr: Ayıklayıcı ile Düz&enle...

en: &Save	Ctrl+S
tr: &Kaydet	Ctrl+S

en: Sav&e
tr: Panoyu Kayd&et

en: Save &Left
tr: So&lu Kaydet

en: Save &Middle
tr: &Ortayı Kaydet

en: Save &Right
tr: &Sağı Kaydet

en: Save &As
tr: F&arklı Kaydet

en: Save &Left As...
tr: So&lu Farklı Kaydet...

en: Save &Middle As...
tr: &Ortayı Farklı Kaydet...

en: Save &Right As...
tr: Sağı Fa&rklı Kaydet...

en: &Print...
tr: &Yazdır...

en: Page Set&up...
tr: &Sayfa Ayarları...

en: Print Previe&w...
tr: &Baskı Önizleme...

en: &Convert Line Endings to
tr: Sa&tır Sonlarını Dönüştür

en: &Merge Mode	F9
tr: Birleştir&me Kipi	F9

en: Re&load	Ctrl+F5
tr: Yine&le	Ctrl+F5

en: &File Encoding...
tr: &Dosya Kodlaması...

en: Recompare As
tr: Farklı Karşılaştır

en: &Text
tr: Me&tin

en: &Image
tr: &Görsel

en: &Undo	Ctrl+Z
tr: Geri A&l	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
tr: Yi&nele	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
tr: K&es	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
tr: &Kopyala	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
tr: Ya&pıştır	Ctrl+V

en: Select Line &Difference	F4
tr: Satır &Farkını Seç	F4

en: F&ind...	Ctrl+F
tr: &Bul...	Ctrl+F

en: Repla&ce...	Ctrl+H
tr: &Değiştir...	Ctrl+H

en: &Marker...	Ctrl+Shift+M
tr: İşa&retleyici...	Ctrl+Shift+M

en: Advanced
tr: Geliş&miş

en: &Copy With Line Numbers	Ctrl+Shift+C
tr: Satır Numaraları ile &Kopyala	Ctrl+Shift+C

en: &Bookmarks
tr: &Yer İmleri

en: &Toggle Bookmark	Ctrl+F2
tr: &Yer İmi Ekle/Sil	Ctrl+F2

en: &Next Bookmark	F2
tr: So&nraki Yer İmi	F2

en: &Previous bookmark	Shift+F2
tr: Ön&ceki Yer İmi	Shift+F2

en: &Clear All Bookmarks
tr: &Tüm Yer İmlerini Sil

en: &Go To...	Ctrl+G
tr: &Git...	Ctrl+G

en: Syntax Highlight
tr: Söz Dizimi &Vurgulaması

en: &Diff Context
tr: Fark &Bağlamı

en: &All Lines
tr: Tüm S&atırlar

en: &0 Lines
tr: &0 Satır

en: &1 Line
tr: &1 Satır

en: &3 Lines
tr: &3 Satır

en: &5 Lines
tr: &5 Satır

en: &7 Lines
tr: &7 Satır

en: &9 Lines
tr: &9 Satır

en: &Toggle All and 0-9 Lines	Ctrl+D
tr: &Tümünü ve 0-9 Satırları Değiştir	Ctrl+D

en: &Lock Panes
tr: Pano&lar Kilitlensin

en: &View Whitespace
tr: Beyaz B&oşluklar Görüntülensin

en: Vie&w Line Differences
tr: Satır &Farklılıkları Görüntülensin

en: View Line &Numbers
tr: Satır Nu&maraları Görüntülensin

en: View &Margins
tr: Kenar Boşlukları &Görüntülensin

en: W&rap Lines
tr: Satı&rlar Kaydırılsın

en: Split V&ertically
tr: Dik&ey Bölünsün

en: Diff &Pane
tr: Fark Panos&u

en: Lo&cation Pane
tr: &Konum Panosu

en: Ne&xt Conflict	Alt+Shift+Down
tr: S&onraki Çelişki	Alt+Shift+Aşağı

en: Pre&vious Conflict	Alt+Shift+Up
tr: Önc&eki Çelişki	Alt+Shift+Up

en: A&dvanced
tr: &Gelişmiş

en: Next Difference Between Left and Middle	Alt+1
tr: Sonraki Sol ve Orta Farkı	Alt+1

en: Previous Difference Between Left And Middle	Alt+Shift+1
tr: Önceki Sol ve Orta Farkı	Alt+Shift+1

en: Next Difference Between Left and Right	Alt+2
tr: Sonraki Sol ve Sağ Farkı	Alt+2

en: Previous Difference Between Left And Right	Alt+Shift+2
tr: Önceki Sol ve Sağ Farkı	Alt+Shift+2

en: Next Difference Between Middle and Right	Alt+3
tr: Sonraki Orta ve Sağ Farkı	Alt+3

en: Previous Difference Between Middle And Right	Alt+Shift+3
tr: Önceki Orta ve Sağ Farkı	Alt+Shift+3

en: Next Left Only Difference	Alt+7
tr: Sonraki Tekil Sol Farkı	Alt+7

en: Previous Left Only Difference	Alt+Shift+7
tr: Önceki Tekil Sol Farkı	Alt+Shift+7

en: Next Middle Only Difference	Alt+8
tr: Sonraki Tekil Orta Farkı	Alt+8

en: Previous Middle Only Difference	Alt+Shift+8
tr: Önceki Tekil Orta Farkı	Alt+Shift+8

en: Next Right Only Difference	Alt+9
tr: Sonraki Tekil Sağ Farkı	Alt+9

en: Previous Right Only Difference	Alt+Shift+9
tr: Önceki Tekil Sağ Farkı	Alt+Shift+9

en: Copy from Left	Alt+Shift+Right
tr: Sol&dan Kopyala	Alt+Shift+Sağ

en: Copy from Right	Alt+Shift+Left
tr: Sağdan &Kopyala	Alt+Shift+Sol

en: C&opy to Right and Advance	Ctrl+Alt+Right
tr: Sağa Kopyala &ve İlerle	Ctrl+Alt+Sağ

en: Copy &to Left and Advance	Ctrl+Alt+Left
tr: Sola Kopyala ve İle&rle	Ctrl+Alt+Sol

en: Copy &All to Right
tr: Tü&münü Sağa Kopyala

en: Cop&y All to Left
tr: &Tümünü Sola Kopyala

en: Add &Synchronization Point	Alt+S
tr: Eşitleme Noktası &Ekle	Alt+S

en: Clear Sync&hronization Points
tr: Eşitleme Noktalarını &Sil

en: &Prediffer
tr: Ön &Farklılaştırıcı

en: &Scripts
tr: &Betikler

en: Sp&lit
tr: Bö&l

en: Comp&are
tr: K&arşılaştır

en: Compare Non-hor&izontally
tr: &Yatay Olmayan Karşılaştırma

en: First &left item with second left item
tr: Birinci So&l Öge ile İkinci Sol Öge

en: First &right item with second right item
tr: Bi&rinci Sağ Öge ile İkinci Sağ Öge

en: &First left item with second right item
tr: Birinci S&ol Öge ile İkinci Sağ Öge

en: &Second left item with first right item
tr: Birinci &Sağ Öge ile İkinci Sol Öge

en: Co&mpare As
tr: Ş&u Olarak Karşılaştır

en: Left to Middle (%1 of %2)
tr: Soldakini Ortaya (%1 / %2)

en: Left to Right (%1 of %2)
tr: Soldakini Sağa (%1 / %2)

en: Left to... (%1 of %2)
tr: Soldakini şuraya... (%1 / %2)

en: Middle to Left (%1 of %2)
tr: Ortadakini Sola (%1 / %2)

en: Middle to Right (%1 of %2)
tr: Ortadakini Sağa (%1 / %2)

en: Middle to... (%1 of %2)
tr: Ortadakini şuraya... (%1 / %2)

en: Right to Middle (%1 of %2)
tr: Sağdakini Ortaya (%1 / %2)

en: Right to Left (%1 of %2)
tr: Sağdakini Sola (%1 / %2)

en: Right to... (%1 of %2)
tr: Sağdakini şuraya... (%1 / %2)

en: &Delete
tr: &Sil

en: &Left
tr: So&l

en: &Middle
tr: &Orta

en: &Right
tr: &Sağ

en: &Both
tr: İ&kisi de

en: &All
tr: &Tümü

en: Re&name
tr: Ye&niden Adlandır

en: &Hide Items
tr: Ögeleri &Gizle

en: &Open Left
tr: S&ola Aç

en: with &External Editor
tr: Dış Düz&enleyici ile

en: &Parent Folder
tr: Üs&t Klasör

en: Open Midd&le
tr: O&rtaya Aç

en: O&pen Right
tr: &Sağa Aç

en: Cop&y Pathnames
tr: &Yol Adlarını Kopyala

en: Left (%1 of %2)
tr: Soldakini (%1 / %2)

en: Middle (%1 of %2)
tr: Ortadakini (%1 / %2)

en: Right (%1 of %2)
tr: Sağdakini (%1 / %2)

en: Both (%1 of %2)
tr: İkisini de (%1 / %2)

en: All (%1 of %2)
tr: Tümü (%1 / %2)

en: Copy &Filenames
tr: &Dosya Adlarını Kopyala

en: Copy Items To Clip&board
tr: Ö&geleri Panoya Kopyala

en: &Zip
tr: &Sıkıştır

en: Both to... (%1 of %2)
tr: İkisini de... (%1 / %2)

en: All to... (%1 of %2)
tr: Tümünü... (%1 / %2)

en: Differences to... (%1 of %2)
tr: &Farklı Olanları... (%1 / %2)

en: &Refresh
tr: &Yenile

en: Left Shell menu
tr: Sol Pano Sağ Tık Menüsü

en: Middle Shell menu
tr: Orta Pano Sağ Tık Menüsü

en: Right Shell menu
tr: Sağ Pano Sağ Tık Menüsü

en: Copy
tr: Kopyala

en: &Copy Full Path
tr: Tam Yolu &Kopyala

en: Copy &Filename
tr: &Dosya Adını Kopyala

en: Prediffer Settings
tr: Ön Farklılaştırıcı Ayarları

en: &No prediffer
tr: Ö&n Farklılaştırıcı Yok

en: Auto prediffer
tr: Otomatik Ön Farklılaştırıcı

en: G&oto Diff
tr: Fa&rka Git

en: &No Moved Blocks
tr: &Taşınan Blok Yok

en: &All Moved Blocks
tr: T&aşınan Blokların Tümü

en: Moved Block for &Current Diff
tr: İmleçteki Fark &Yerine Taşınan Blok

en: W&hitespaces
tr: Beyaz Boşl&uklar

en: Com&pare
tr: &Karşılaştırılsın

en: I&gnore changes
tr: Değişiklikler &Yok Sayılsın

en: Ig&nore all
tr: Tümü Y&ok Sayılsın

en: Case sensi&tive
tr: BÜYÜK-Küçük &Harf Ayrımı Yapılsın

en: Igno&re carriage return differences (Windows/Unix/Mac)
tr: Satı&r Sonu Farklılıkları Yok Sayılsın (Windows/Unix/Mac)

en: Ignore codepage &differences
tr: Ko&d Sayfası Farkları Yok Sayılsın

en: &Include Subfolders
tr: A&lt Klasörler Katılsın

en: &Compare method:
tr: &Karşılaştırma Yöntemi:

en: Full Contents
tr: Tüm İçerik

en: Quick Contents
tr: Hızlı İçerik

en: Binary Contents
tr: Binary İçerik

en: Modified Date
tr: Değiştirilme Tarihi

en: Modified Date and Size
tr: Değiştirilme Tarihi ve Boyutu

en: Size
tr: Boyut

en: &Load Project...
tr: Proje Yük&le...

en: About WinMerge
tr: WinMerge Hakkında

en: Visit the WinMerge HomePage!
tr: WinMerge Sitesini Ziyaret Edin!

en: OK
tr: Tamam

en: Contributors
tr: Katkı Yapanlar

en: Select Files or Folders
tr: Dosya ya da Klasör Seçin

en: &1st File or Folder
tr: &1. Dosya ya da Klasör

en: Re&ad-only
tr: S&alt Okunur

en: Swap 1st | 2nd
tr: 1. ile 2. Ögeyi Değiştir

en: &Browse...
tr: &Gözat...

en: &2nd File or Folder
tr: &2. Dosya ya da Klasör

en: Rea&d-only
tr: Salt &Okunur

en: Swap 2nd | 3rd
tr: 2. ile 3. Ögeyi Değiştir

en: B&rowse...
tr: Gö&zat...

en: &3rd File or Folder (Optional)
tr: &3. Dosya ya da Klasör

en: Read-o&nly
tr: Salt Oku&nur

en: Swap 1st | 3rd
tr: 1. ile 3. Ögeyi Değiştir

en: Browse...
tr: Gözat...

en:  Folder: Filter
tr:  Klasör: Süzgeç

en: &Select...
tr: Seçi&n...

en:  File: Unpacker Plugin
tr:  Dosya: Ayıklayıcı Uygulama Eki

en: Se&lect...
tr: &Seçin...

en: Co&mpare
tr: &Karşılaştır

en: Cancel
tr: İptal

en: Status:
tr: Durum:

en: Help
tr: Yardım

en: General
tr: Genel

en: Automatically &scroll to first difference
tr: Otomatik Olarak İlk &Farka Gidilsin

en: Cl&ose windows with ESC:
tr: Pencereler ESC Tuşu ile &Kapatılsın:

en: &Automatically verify paths in Open-dialog
tr: '&Aç' Penceresindeki Yollar Doğrulansın

en: All&ow only one instance to run
tr: Yalnız Bir &WinMerge Kopyası Çalışsın

en: As&k when closing multiple windows
tr: &Birden Fazla Pencere Kapatılıyorsa Onay İstensin

en: &Preserve file time in file compare
tr: Karşılaştırılırken &Dosya Zamanı Korunsun

en: Show "Select Files or Folders" Dialog on Startup
tr: Açılışta "Dosya ya da Klasör Seçin" &Penceresi Görüntülensin

en: Close "Select Files or Folders" Dialog on clicking OK button
tr: &Tamam ile "Dosya ya da Klasör Seçin" Penceresi Kapatılsın

en: O&pen-dialog Auto-Completion:
tr: 'Aç' Penceresi Otomatik Olarak Doldurulsun:

en: Language:
tr: Dil:

en: WinMerge allows hiding some common messageboxes. Press the Reset button to make all messageboxes visible again.
tr: Çok karşılaştığınız bazı iletileri gizleyebilirsiniz.
    Tüm iletileri yeniden görünür yapmak için;
    'Sıfırla' düğmesine tıklayın.

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Find
tr: Bul

en: Fi&nd what:
tr: &Aranacak:

en: Match &whole word only
tr: Sözcükler &Tam Olarak Eşleştirilsin

en: Match &case
tr: BÜYÜK-Küçük &Harfler Eşleştirilsin

en: Regular &expression
tr: Kurallı İfad&e

en: D&on't wrap end of file
tr: D&osya Sonundan Başa Dönülmesin

en: &Don't close this dialog box
tr: Bu &Pencere Kapatılmasın

en: &Find Next
tr: S&onrakini Bul

en: Find &Prev
tr: Ö&ncekini Bul

en: &Ok
tr: &Tamam

en: Replace
tr: Değiştir

en: Re&place with:
tr: Şununla &Değiştir:

en: &Don't wrap end of file
tr: Dosya &Sonundan Başa Dönülmesin

en: Replace in
tr: Şurada Değiştir

en: &Selection
tr: &Seçilmiş Bölümde

en: Wh&ole file
tr: D&osyanın Tümünde

en: &Replace
tr: Değişti&r

en: Replace &All
tr: &Tümünü Değiştir

en: Markers
tr: İşaretleyiciler

en: Enable &Markers
tr: İşaretleyiciler &Kullanılsın

en: New
tr: Yeni

en: &Background color:
tr: A&rt Alan Rengi:

en: &Apply
tr: &Uygula

en: Linefilters
tr: Satır Süzgeçleri

en: Enable Line Filters
tr: Satır Süzgeçleri Kullanılsın

en: Regular Expressions (one per line):
tr: Kurallı İfadeler (her satıra bir tane):

en: Edit
tr: Düzenle

en: Remove
tr: Sil

en: Colors
tr: Renkler

en: Background
tr: Art Alan

en: Deleted
tr: Silinmiş

en: Text
tr: Metin

en: Difference:
tr: Farklılık:

en: Selected Difference:
tr: Seçilmiş Farklılık:

en: Ignored Difference:
tr: Yok Sayılan Farklılık:

en: Moved:
tr: Taşınmış:

en: Selected Moved:
tr: Seçilmiş Taşınmış:

en: Same As The Next (3 panes):
tr: Sonraki ile Aynı (3 Pano):

en: Same As The Next (Selected):
tr: Sonraki ile Aynı (Seçilmiş):

en: Word Difference:
tr: Sözcük Farklılığı:

en: Selected Word Diff:
tr: Seçilmiş Sözcük Farklılığı:

en: Defaults
tr: Varsayılan Ayarlar

en: System
tr: Sistem

en: &Send deleted files to Recycle Bin
tr: &Silinen Dosyalar Geri Dönüşüm Kutusuna Atılsın

en: &External editor:
tr: Dış Düz&enleyici:

en: &Filter folder:
tr: Süzgeç &Klasörü:

en: Temporary files folder
tr: Geçici Dosya Klasörü

en: S&ystem's temp folder
tr: &Sistemin Geçici Klasörü

en: C&ustom folder:
tr: Ö&zel Klasör:

en: Br&owse...
tr: Göza&t...

en: Patch Generator
tr: Yama Oluşturucu

en: File&1:
tr: &1. Dosya:

en: File&2:
tr: &2. Dosya:

en: &Swap
tr: &Değiştir

en: &Append to existing file
tr: &Var Olan Bir Dosyaya Eklensin

en: &Result:
tr: &Sonuç:

en: Bro&wse...
tr: Gö&zat...

en: &Format
tr: &Biçim

en: St&yle:
tr: Biç&em:

en: &Context:
tr: B&ağlam:

en: Ignor&e blank lines
tr: Boş Satırlar Yok Sayılsı&n

en: Inclu&de command line
tr: Ko&mut Satırı Katılsın

en: Open to e&xternal editor
tr: Dış Düzen&leyici ile Açılsın

en: Display Columns
tr: Sütunlar Görüntülensin

en: Move &Up
tr: Y&ukarı Kaydır

en: Move &Down
tr: Aşağı Kay&dır

en: Select Unpacker
tr: Ayıklayıcı Seç

en: File unpacker:
tr: Dosya Ayıklayıcı:

en: Display all unpackers, don't check the extension
tr: Uzantıya Bakılmadan Tüm Ayıklayıcılar Görüntülensin

en: Extensions list:
tr: Uzantı Listesi:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Stop
tr: Dur

en: Pause
tr: Duraklat

en: Continue
tr: Sürdür

en: Comparing items...
tr: Ögeler Karşılaştırılıyor...

en: Items compared:
tr: Karşılaştırılan Öge:

en: Items total:
tr: Toplam Öge:

en: Go To
tr: Git

en: G&oto:
tr: &Git:

en: File
tr: Dosya

en: Goto what
tr: Şuna Git

en: Li&ne
tr: &Satır

en: &Difference
tr: &Farklılık

en: &Go To
tr: &Git

en: Compare
tr: Karşılaştırma

en: Whitespace
tr: Beyaz Boşluk

en: &Compare
tr: &Karşılaştırılsın

en: &Ignore change
tr: &Değişiklik Yok Sayılsın

en: I&gnore all
tr: Tümü &Yok Sayılsın

en: Ignore blan&k lines
tr: Boş Satırlar Yo&k Sayılsın

en: Ignore &case
tr: BÜYÜK-Küçük &Harf Ayrımı Yapılmasın

en: E&nable moved block detection
tr: Taşı&nan Blok Algılaması Kullanılsın

en: &Match similar lines
tr: &Benzer Satırlar Eşleştirilsin

en: Comments
tr: Açıklamalar

en: Filter Comments
tr: Açıklamalar Süzülsün

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: &Highlight syntax
tr: Söz Dizimi &Vurgulansın

en: &Automatic rescan
tr: Otomatik Olarak Yeniden T&aransın

en: &Preserve original EOL chars
tr: Ö&zgün Satır Sonu Karakterleri Korunsun

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: &Tab size:
tr: &Sekme Aralığı:

en: &Insert Tabs
tr: Sekme &Olarak

en: Insert &Spaces
tr: &Boşluk Olarak

en: Line Difference Coloring
tr: Satır Farklılıkları Renklendirilsin

en: View line differences
tr: Satır Farklılıkları Görüntülensin

en: &Character level
tr: &Karakter Düzeyinde

en: &Word-level:
tr: &Sözcük Düzeyinde:

en: W&ord break characters:
tr: &Sözcük Kesme Karakterleri:

en: Filefilters
tr: Dosya Süzgeçleri

en: Test...
tr: Sına...

en: Install...
tr: Kur...

en: New...
tr: Yeni...

en: Edit...
tr: Düzenle...

en: Delete...
tr: Sil...

en: Save modified files?
tr: Dosya değişiklikleri kaydedilsin mi?

en: Left side file
tr: Sol panodaki dosya

en: &Save changes
tr: Değişiklikler &Kaydedilsin

en: &Discard changes
tr: &Değişiklikler Kaydedilmesin

en: Middle side file
tr: Orta panodaki dosya

en: Sa&ve changes
tr: D&eğişiklikleri kaydet

en: Disca&rd changes
tr: Değişiklikleri kayde&tme

en: Right side file
tr: Sağ panodaki dosya

en: S&ave changes
tr: Değişiklikleri k&aydet

en: Dis&card changes
tr: Değişiklikleri kaydet&me

en: Disca&rd All
tr: &Tümünü Yok Say

en: Codepage
tr: Kod Sayfası

en: Default Codepage
tr: Varsayılan Kod Sayfası

en: Select the default codepage assumed when loading non-Unicode files:
tr: Unikod Olmayan Dosyalar İçin Kullanılacak Kod Sayfası:

en: Detect codepage info for these files: .html, .rc, .xml 
    need to restart session
tr: .html, .rc, .xml dosyalarının kod sayfası bilgisi algılansın:  
    oturumun yeniden başlatılması gerekir

en: Detect codepage for text files using mlang.dll
    need to restart session
tr: Metin dosyalarının kod sayfası mlang.dll kullanılarak algılansın
    oturumun yeniden başlatılması gerekir

en: System codepage
tr: Sistem Kod Sayfası

en: According to WinMerge User Interface
tr: WinMerge Kullanıcı Arayüzüne Göre

en: Custom codepage:
tr: Özel Kod Sayfası:

en: Options
tr: Ayarlar

en:  Categories
tr:  Ayar Grupları

en: Import...
tr: İçe Aktar...

en: Export...
tr: Dışa Aktar...

en: Dialog
tr: İletişim

en: Keywords:
tr: Anahtar Sözcükler:

en: Function names:
tr: İşlev Adları:

en: Comments:
tr: Açıklamalar:

en: Numbers:
tr: Rakamlar:

en: Operators:
tr: İşlemler:

en: Strings:
tr: Dizgeler:

en: Preprocessor:
tr: Ön İşleyici:

en: User 1:
tr: 1. Kullanıcı:

en: User 2:
tr: 2. Kullanıcı:

en: Bold
tr: Koyu

en: Marker colors
tr: İşaretleyici Renkleri

en: Search Marker:
tr: İşaretleyici Arama

en: User Defined Marker1:
tr: 1. Kullanıcı İşaretleyicisi:

en: User Defined Marker2:
tr: 2. Kullanıcı İşaretleyicisi:

en: User Defined Marker3:
tr: 3. Kullanıcı İşaretleyicisi:

en: Folder Compare Report
tr: Klasör Karşılaştırma Raporu

en: Report &File:
tr: Rapor &Dosyası:

en: &Style:
tr: &Biçem:

en: &Include File Compare Report
tr: K&lasör Karşılaştırma Raporu Katılsın

en: &Copy to Clipboard
tr: Panoya &Kopyala

en: Shared or Private Filter
tr: Ortak ya da Özel Süzgeç

en: Which type of filter do you want to create?
tr: Oluşturmak istediğiniz süzgeç türü nedir?

en: Shared Filter (for all users on this machine)
tr: Ortak Süzgeç (bilgisayardaki tüm kullanıcılar için)

en: Private Filter (only for current user)
tr: Özel Süzgeç (yalnız geçerli kullanıcı için)

en: Archive Support
tr: Dosya Sıkıştırma

en: &Enable archive file support
tr: &Dosya Sıkıştırması Kullanılsın

en: &Detect archive type from file signature
tr: &Arşiv Türü Dosya İmzasından Belirlensin

en: Compare Statistics
tr: Karşılaştırma İstatistikleri

en: Folders:
tr: Klasörler:

en: Files:
tr: Dosyalar:

en: Different
tr: Farklılık

en: Unique
tr: Tekil

en: Left:
tr: Sol:

en: Right:
tr: Sağ:

en: Identical
tr: Aynı

en: Total:
tr: Toplam:

en: Close
tr: Kapat

en: Middle:
tr: Orta:

en: Missing Left:
tr: Solda Eksik:

en: Missing Middle:
tr: Ortada Eksik:

en: Missing Right:
tr: Sağda Eksik:

en: Affects
tr: Etkilenecek Pano

en: (Affects)
tr: (Etkiler)

en: Select Codepage for
tr: İşlemlerde Kullanılacak Kod Sayfası

en: &File Loading:
tr: &Dosya Yükleme:

en: File &Saving:
tr: Dosya &Kaydetme:

en: &Use same codepage for both
tr: İki İşlemde de Aynı Kod Sayfası K&ullanılsın

en: &Cancel
tr: İ&ptal

en: Test Filter
tr: Süzgeci Sına

en: Testing filter...
tr: Süzgeç sınanıyor...

en: &Enter text to test:
tr: Sınanacak m&etni yazın:

en: &Folder Name
tr: &Klasör Adı

en: Result:
tr: Sonuç:

en: &Test
tr: &Sına

en: &Close
tr: &Kapat

en: &Use customized text colors
tr: Özel Metin Renkleri K&ullanılsın

en: Custom text colors
tr: Özel Metin Renkleri

en: Whitespace:
tr: Beyaz Boşluk:

en: Regular text:
tr: Normal Metin:

en: Selection:
tr: Seçim:

en: Margin:
tr: Kenar Boşluğu:

en: Backup Files
tr: Yedekleme Dosyaları

en: Create backup files in:
tr: Yedekleme Dosyalarının Konumu:

en: &Folder compare
tr: &Klasör Karşılaştırma

en: Fil&e compare
tr: Dosya Karşı&laştırma

en: Create backup files into:
tr: Yedekleme Dosyalarının Konumu:

en: &Original file's folder
tr: Ö&zgün Dosya Konumu

en: &Global backup folder:
tr: &Genel Yedekleme Klasörü:

en: Backup filename:
tr: Yedekleme Dosyası Adının:

en: &Append .bak -extension
tr: Sonun&a '.bak' Uzantısı Eklensin

en: A&ppend timestamp
tr: Sonuna Tarih Da&mgası Eklensin

en: Confirm Copy
tr: Kopya Doğrulansın

en: Are you sure you want to copy XXX items?
tr: XXX ögeyi kopyalamak istediğinize emin misiniz?

en: From left
tr: Soldan

en: To right
tr: Sağa

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Plugins
tr: Uygulama Ekleri

en: &Enable plugins
tr: &Uygulama Ekleri Kullanılsın

en: Shell Integration
tr: Windows Bütünleştirmesi

en: Explorer
tr: Sağ Tık Menüsünde WinMerge Görüntülensin

en: E&nable advanced menu
tr: Gelişmiş Me&nü Kullanılsın

en: &Add to context menu
tr: S&ağ Tık Menüsüne Eklensin

en: &Register shell extension
tr: Kabuk &Uzantısını Kaydet

en: &Unregister shell extension
tr: Kab&uk Uzantısı Kaydını Sil

[ctx: Options dialog|Categories]
en: Folder
tr: Klasör

en: S&top after first difference
tr: İlk Fark&tan Sonra Durulsun

en: Ign&ore time differences less than 3 seconds
tr: 3 Saniyeden Az Zaman Farkları Y&ok Sayılsın

en: &Include unique subfolders contents
tr: Tekil A&lt Klasör İçerikleri Katılsın

en: &Automatically expand all subfolders
tr: Tüm Alt Klasörler Genişletilsin

en: Ignore &Reparse Points
tr: Yeniden İşleme Noktala&rı Yok Sayılsın

en: &Quick compare limit (MB):
tr: &Hızlı Karşılaştırma Sınırı (MB):

en: 
    &Number of compare threads (a negative value implies addition of the number of available CPU cores):
tr: 
    Karşılaştırma İşlemlerinin Sayısı (eksi değerler kullanılabilecek başka işlemci çekirdeklerine eklenir):

en: Binary File &Patterns:
tr: Binary Dosya &Uzantıları:

en: Frhed settings
tr: Frhed Ayarları

en: View &Settings...
tr: Ayarları &Görüntüle...

en: &Binary Mode...
tr: &Binary Kipi...

en: &Character Set...
tr: &Karakter Kümesi...

en: Image
tr: Görsel

en: Image File &Patterns:
tr: Görsel Dosyası &Uzantıları:

en: &Hex View
tr: Onaltılık &Görünüm

en: 
    New Documents (Ctrl+N)
tr: 
    Yeni Belgeler (Ctrl+N)

en: 
    Open (Ctrl+O)
tr: 
    Aç (Ctrl+O)

en: 
    Save (Ctrl+S)
tr: 
    Kaydet (Ctrl+S)

en: Unknown error attempting to open project file
tr: Proje dosyası açılırken bilinmeyen bir sorun çıktı

en: Unknown error attempting to save project file
tr: Proje dosyası kaydedilirken bilinmeyen bir sorun çıktı

en: Project file successfully loaded.
tr: Proje dosyası yüklendi.

en: Project file successfully saved.
tr: Proje dosyası kaydedildi.

en: 
    Undo (Ctrl+Z)
tr: 
    Geri Al (Ctrl+Z)

en: 
    Redo (Ctrl+Y)
tr: 
    Yinele (Ctrl+Y)

en: 
    FileCompare
    
    
    
    WinMerge.FileCompare
    WinMerge File Compare
tr: 
    DosyaKarşılaştır
    
    
    
    WinMerge.DosyaKarşılaştır
    WinMerge Dosya Karşılaştır

en: 
    FolderCompare
    
    
    
    WinMerge.FolderCompare
    WinMerge Folder Compare
tr: 
    KlasörKarşılaştır
    
    
    
    WinMerge.KlasörKarşılaştır
    WinMerge Klasör Karşılaştır

en: Developers:
    Dean Grimm, Christian List, Kimmo Varis, Jochen Tucht, Tim Gerundt, Takashi Sawanaka, Gal Hammer, Alexander Skinner
tr: Geliştiriciler:
    Dean Grimm, Christian List, Kimmo Varis, Jochen Tucht, Tim Gerundt, Takashi Sawanaka, Gal Hammer, Alexander Skinner

en: WinMerge comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software and you are welcome to redistribute it under certain circumstances; see the GNU General Public License in the Help menu for details.
tr: WinMerge size kesinlikle BİR GARANTİ VERMEZ. Bu uygulama, belirli şartlar altında serbestçe çoğaltıp dağıtabileceğiniz özgür bir yazılımdır. Ayrıntılar için yardım menüsündeki GNU Genel Kamu Lisansı'na bakın.

en: &Abort
tr: &Durdur

en: &Retry
tr: &Yeniden Dene

en: &Ignore
tr: &Yok Say

en: Ignore &all
tr: Tümünü Yok S&ay

en: &Yes
tr: &Evet

en: Yes to &all
tr: &Tümüne Evet

en: &No
tr: &Hayır

en: No to a&ll
tr: Tü&müne Hayır

en: &Continue
tr: &Devam

en: &Skip
tr: &Atla

en: Skip &all
tr: &Tümünü Atla

en: Don't display this &message again.
tr: Bu ileti &yeniden görüntülenmesin.

en: Don't ask this &question again.
tr: Bu soru &yeniden sorulmasın.

en: To make this messagebox visible again, press the Reset button on the General page of the Options dialog.
tr: Bu ileti kutusunun yeniden görüntülenmesi için Ayarlar bölümündeki Genel Grubu altındaki Sıfırla düğmesine tıklayın.

en: Syntax
tr: Söz Dizimi

en: Differences
tr: Farklar

en: To:
tr: Kime:

en: From left:
tr: Soldan:

en: To left:
tr: Sola:

en: From right:
tr: Sağdan:

en: To right:
tr: Sağa:

en: Version %1
tr: Sürüm %1

en: Options (%1)
tr: Ayarlar (%1)

en: All message boxes are now displayed again.
tr: Tüm iletiler yeniden görünür oldu.

en: Value in Tab size -field is not in range WinMerge accepts.
    
    Please use values 1 - %1.
tr: Sekme genişliği WinMerge tarafından kabul edilen aralıkta değil.
    
    Lütfen 1 - %1 arasında bir değer yazın.

en: Open
tr: Aç

en: Programs|*.exe;*.bat;*.cmd|All Files (*.*)|*.*||
tr: Uygulamalar|*.exe;*.bat;*.cmd|Tüm Dosyalar (*.*)|*.*||

en: All Files (*.*)|*.*||
tr: Tüm Dosyalar (*.*)|*.*||

en: WinMerge Project Files (*.WinMerge)|*.WinMerge||
tr: WinMerge Proje Dosyaları (*.WinMerge)|*.WinMerge||

en: Options files (*.ini)|*.ini|All Files (*.*)|*.*||
tr: Ayar Dosyaları (*.ini)|*.ini|Tüm Dosyalar (*.*)|*.*||

en: Text Files (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|All Files (*.*)|*.*||
tr: Metin Dosyaları (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|Tüm Dosyalar (*.*)|*.*||

en: HTML Files (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|All Files (*.*)|*.*||
tr: HTML Dosyaları (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|Tüm Dosyalar (*.*)|*.*||

en: XML Files (*.xml)|*.xml|All Files (*.*)|*.*||
tr: XML Dosyaları (*.xml)|*.xml|Tüm Dosyalar (*.*)|*.*||

en: Name
tr: Ad

en: Location
tr: Konum

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Description
tr: Açıklama

en: Select filename for new filter
tr: Yeni süzgeç için bir dosya adı yazın

en: File Filters (*.flt)|*.flt|All Files (*.*)|*.*||
tr: Dosya Süzgeçleri (*.flt)|*.flt|Tüm Dosyalar (*.*)|*.*||

en: Cannot find file filter template file!
    
    Please copy file %1 to WinMerge/Filters -folder:
    %2.
tr: Dosya süzgeci kalıp dosyası bulunamıyor!
    
    Lütfen %1 dosyasını, WinMerge/Filters klasörüne kopyalayın:
    %2.

en: Cannot copy filter template file to filter folder:
    %1
    
    Please make sure the folder exists and is writable.
tr: Süzgeç kalıbı dosyası süzgeç klasörüne kopyalanamıyor:
    %1
    
    Klasörün var ve yazılabilir olduğundan emin olun.

en: User's filter file folder is not defined!
    
    Please select filter folder in Options/System.
tr: Kullanıcı süzgeç dosyası klasörü belirtilmemiş!
    
    Lütfen 'Ayarlar/Sistem' bölümünden süzgeç klasörünü belirtin.

en: Failed to delete the filter file:
    %1
    
    Maybe the file is read-only?
tr: Süzgeç dosyası silinemedi:
    %1
    
    Dosya salt okunur olabilir mi?

en: Locate filter file to install
tr: Kurulacak süzgeç dosyasını seçin

en: Installing filter file failed.
    
    Could not copy new filter file to filter folder.
tr: Süzgeç dosyası kurulamadı.
    
    Yeni süzgeç dosyası süzgeç klasörüne kopyalanamadı.

en: Filter file already exists. Overwrite existing filter?
tr: Bu süzgeç dosyası zaten var. Üzerine yazılsın mı?

en: Regular expression
tr: Kurallı ifade

en: Filters were updated. Do you want to refresh all open folder compares?
    
    If you do not want to refresh all compares now you can select No and refresh compares later.
tr: Süzgeçler güncellendi. Tüm açık klasör karşılaştırmalarını yenilemek ister misiniz?
    
    Şimdi istemezseniz Hayır seçebilir ve tüm karşılaştırmaları daha sonra yenileyebilirsiniz.

en: Folder Comparison Results
tr: Klasör Karşılaştırma Sonuçları

en: File Comparison
tr: Dosya Karşılaştırma

en: Untitled left
tr: Sol Adsız

en: Untitled middle
tr: Orta Adsız

en: Untitled right
tr: Sağ Adsız

en: Theirs File
tr: Başkalarının Dosyası

en: Mine File
tr: Benim Dosyam

en: Ln: %s  Col: %d/%d  Ch: %d/%d  EOL: %s
tr: Satır: %s  Sütun: %d/%d  Karakter: %d/%d  Satır Sonu: %s

en: Line: %s
tr: Satır: %s

en: Ln: %s  Col: %d/%d  Ch: %d/%d
tr: Satır: %s  Sütun: %d/%d  Karakter: %d/%d

en: Merge
tr: Birleştir

en: Difference %1 of %2
tr: Fark %1 / %2

en: %1 Differences Found
tr: %1 Fark Bulundu

en: 1 Difference Found
tr: 1 Fark Bulundu

note: Abbreviation from "Read Only"
en: RO
tr: SO

en: Item %1 of %2
tr: Öge %1 / %2

en: Items: %1
tr: Ögeler: %1

en: Select two existing folders or files to compare
tr: Karşılaştırmak için var olan iki klasör ya da dosya seçin

en: Folder Selection
tr: Klasör Seçimi

en: Select two (or three) folders or two (or three) files to compare.
tr: Karşılaştırılacak iki (ya da üç) klasör ya da iki (ya da üç) dosya seçin.

en: Left (1st) path is invalid!
tr: Sol (1.) yol geçersiz!

en: Middle (2nd) path is invalid!
tr: Orta (2.) yol geçersiz!

en: Right (2nd) path is invalid!
tr: Sağ (2.) yol geçersiz!

en: Right (3rd) path is invalid!
tr: Sağ (3.) yol geçersiz!

en: Both paths are invalid!
tr: İki yolda geçersiz!

en: Left (1st) and Middle (2nd) paths are invalid!
tr: Sol (1.) ve Orta (2.) yollar geçersiz!

en: Left (1st) and Right (3rd) paths are invalid!
tr: Sol (1.) ve Sağ (3.) yollar geçersiz!

en: Middle (2nd) and Right (3rd) paths are invalid!
tr: Orta (2.) ve Sağ (3.) yollar geçersiz!

en: All paths are invalid!
tr: Tüm yollar geçersiz!

en: Only enabled for File comparisons
tr: Yalnız Dosya karşılaştırması için kullanılabilir

en: Cannot compare file and folder!
tr: Dosya ile klasör karşılaştırılamaz!

en: File not found: %1
tr: %1 dosyası bulunamadı

en: File not unpacked: %1
tr: %1 dosyası ayıklanamadı

en: Cannot open file
    %1
    
    %2
tr: Dosya açılamadı
    %1
    
    %2

en: Failed to parse conflict file.
tr: Çelişki dosyası işlenemedi.

en: The file
    %1
    is not a conflict file.
tr: %1
    dosyası
    bir çelişki dosyası değil.

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Save changes to %1?
tr: %1 içindeki değişiklikler kaydedilsin mi?

en: %1 is marked read-only. Would you like to override the read-only file ? (No to save as new filename.)
tr: %1 salt okunur olarak işaretli. Üzerine yazılmasını ister misiniz ? (Hayır seçerseniz, yeni bir adla farklı kaydedebilirsiniz.)

en: Error backing up file
tr: Dosya yedekleme sorunu

en: Unable to backup original file:
    %1
    
    Continue anyway?
tr: Özgün dosya yedeklenemedi:
    %1
    
    Gene de devam edilsin mi?

en: Saving file failed.
    %1
    %2
    Do you want to:
    	- use a different filename (Press Ok)
    	- abort the current operation (Press Cancel)?
tr: Dosya kaydedilemedi.
    %1
    %2
    Ne yapmak istersiniz:
    	- Farklı bir ad kullanılsın (Tamam Üzerine Tıklayın)
    	- Bu işlem iptal edilsin (İptal Üzerine Tıklayın)

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the left file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
tr: '%2' uygulama eki, sol dosyada yapılmış değişiklikleri yeniden '%1' içine sıkıştıramadı.
    
    Özgün dosya değiştirilmeyecek.
    
    Ayıklanmış sürümü başka bir dosyaya kaydetmek ister misiniz?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the right file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
tr: '%2' uygulama eki, sağ dosyada yapılmış değişiklikleri yeniden '%1' içine sıkıştıramadı.
    
    Özgün dosya değiştirilmeyecek.
    
    Ayıklanmış sürümü başka bir dosyaya kaydetmek ister misiniz?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge loaded it.
    
    Overwrite changed file?
tr: WinMerge tarafından yüklendikten sonra
    %1
    dosyası başka bir uygulama tarafından değiştirilmiş.
    
    Değiştirilmiş dosyanın üzerine yazılsın mı?

en: %1
    is marked read-only. Would you like to override the read-only item?
tr: %1
    salt okunur olarak işaretli. Üzerine yazılmasını istediğinize emin misiniz?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge scanned it last time.
    
    Do you want to reload the file?
tr: WinMerge tarafından tarandıktan sonra
    %1
    dosyası başka bir uygulama tarafından değiştirilmiş.
    
    Dosyanın yeniden yüklenmesini ister misiniz?

en: Save Left File As
tr: Sol Dosyayı Farklı Kaydet

en: Save Middle File As
tr: Orta Dosyayı Farklı Kaydet

en: Save Right File As
tr: Sağ Dosyayı Farklı Kaydet

en: The file
    %1
    has disappeared. Please save a copy of the file to continue.
tr: %1
    dosyası
    yok oldu. Devam etmek için dosyanın bir kopyasını kaydedin.

en: Cannot merge differences when documents are not in synch.
    
    Refresh documents before continuing.
tr: Belgeler eşleştirilmeden, farklılıklar birleştirilemez.
    
    Devam etmeden önce belgeleri yenileyin.

en: Break at whitespace
tr: Beyaz Boşlukta Kesilsin

en: Break at whitespace or punctuation
tr: Beyaz boşluk ya da noktalamada kesilsin

en: Right to Left (%1)
tr: Sağdakini Sola (%1)

en: Right to Middle (%1)
tr: Sağdakini Ortaya (%1)

en: Middle to Left (%1)
tr: Ortadakini Sola (%1)

en: Middle to Right (%1)
tr: Ortadakini Sağa (%1)

en: Left to Right (%1)
tr: Soldakini Sağa (%1)

en: Left to Middle (%1)
tr: Soldakini Ortaya (%1)

en: Left to... (%1)
tr: Soldakini... (%1)

en: Middle to... (%1)
tr: Ortadakini... (%1)

en: Right to... (%1)
tr: Sağdakini... (%1)

en: Both to... (%1)
tr: İkisini de... (%1)

en: All to... (%1)
tr: Tümünü... (%1)

en: Differences to... (%1)
tr: Farklı Olanları... (%1)

en: Left (%1)
tr: Soldakini (%1)

en: Middle (%1)
tr: Ortadakini (%1)

en: Right (%1)
tr: Sağdakini (%1)

en: Both (%1)
tr: İkisini de (%1)

en: All (%1)
tr: Tümünü (%1)

en: Left side - select destination folder:
tr: Sol Panonun Hedef Klasörünü Seçin:

en: Middle side - select destination folder:
tr: Orta Panonun Hedef Klasörünü Seçin:

en: Right side - select destination folder:
tr: Sağ Panonun Hedef Klasörünü Seçin:

en: (%1 Files Affected)
tr: (%1 Dosya Etkilendi)

en: (%1 of %2 Files Affected)
tr: (%1 / %2 Dosya Etkilendi)

en: Are you sure you want to delete
    
    %1 ?
tr: Bu dosyayı silmek istediğinize emin misiniz
    
    %1 ?

en: Are you sure you want to copy:
tr: Şunu kopyalamak istediğinize emin misiniz:

en: Are you sure you want to copy %d items:
tr: %d ögeyi kopyalamak istediğinize emin misiniz:

en: Operation aborted!
    
    Folder contents at disks has changed, path
    %1
    was not found.
    
    Please refresh the compare.
tr: İşlem iptal edildi!
    
    Diskteki klasör içerikleri değişmiş
    %1
    yolu bulunamadı.
    
    Lütfen karşılaştırmayı yenileyin.

en: Are you sure you want to move:
tr: Bunu taşımak istediğinize emin misiniz:

en: Are you sure you want to move %d items:
tr: %d ögeyi taşımak istediğinize emin misiniz:

en: Confirm Move
tr: Taşımayı Onayla

en: You are about to close the window that is comparing folders. Are you sure you want to close the window?
tr: Klasör karşılaştırma penceresini kapatmak üzeresiniz. Bunu yapmak istediğinize emin misiniz?

en: Failed to execute external editor: %1
tr: %1 dış düzenleyicisi çalıştırılamadı

en: Unknown archive format
tr: Sıkıştırma biçimi bilinmiyor

en: Filename
tr: Dosya Adı

[ctx: DirView|ColumnHeader]
en: Folder
tr: Klasör

en: Comparison result
tr: Karşılaştırma sonucu

en: Left Date
tr: Sol Dosya Tarihi

en: Right Date
tr: Sağ Dosya Tarihi

en: Middle Date
tr: Orta Dosya Tarihi

en: Extension
tr: Uzantı

en: Left Size
tr: Sol Dosya Boyutu

en: Right Size
tr: Sağ Dosya Boyutu

en: Middle Size
tr: Orta Dosya Boyutu

en: Right Size (Short)
tr: Sağ Dosya Boyutu (Kısa)

en: Left Size (Short)
tr: Sol Dosya Boyutu (Kısa)

en: Middle Size (Short)
tr: Orta Dosya Boyutu (Kısa)

en: Left Creation Time
tr: Sol Dosya Oluşturulma Zamanı

en: Right Creation Time
tr: Sağ Dosya Oluşturulma Zamanı

en: Middle Creation Time
tr: Orta Dosya Oluşturulma Zamanı

en: Newer File
tr: Daha Yeni Dosya

en: Left File Version
tr: Sol Dosya Sürümü

en: Right File Version
tr: Sağ Dosya Sürümü

en: Middle File Version
tr: Orta Dosya Sürümü

en: Short Result
tr: Sonuç Özeti

en: Left Attributes
tr: Sol Dosya Öznitelikleri

en: Right Attributes
tr: Sağ Dosya Öznitelikleri

en: Middle Attributes
tr: Orta Dosya Öznitelikleri

en: Left EOL
tr: Sol Dosya Satır Sonu

en: Middle EOL
tr: Orta Dosya Satır Sonu

en: Right EOL
tr: Sağ Dosya Satır Sonu

en: Left Encoding
tr: Sol Dosya Kodlaması

en: Right Encoding
tr: Sağ Dosya Kodlaması

en: Middle Encoding
tr: Orta Dosya Kodlaması

en: Unable to compare files
tr: Dosyalar karşılaştırılamıyor

en: Item aborted
tr: Ögeden vazgeçildi

en: File skipped
tr: Dosya atlandı

en: Folder skipped
tr: Klasör atlandı

en: Left only: %1
tr: Yalnız solda: %1

en: Middle only: %1
tr: Yalnız ortada: %1

en: Right only: %1
tr: Yalnız sağda: %1

en: Does not exist in %1
tr: %1 içinde bulunamadı

en: Binary files are identical
tr: Binary dosyaları aynı

en: Binary files are different
tr: Binary dosyaları farklı

en: Files are different
tr: Dosyalar farklı

en: Folders are different
tr: Klasörler farklı

en: Left Only
tr: Yalnız Soldaki

en: Right Only
tr: Yalnız Sağdaki

en: Middle Only
tr: Yalnız Ortadaki

en: No item in left
tr: Solda herhangi bir öge yok

en: No item in right
tr: Sağda herhangi bir öge yok

en: No item in middle
tr: Ortada herhangi bir öge yok

en: Error
tr: Sorun

en: Text files are identical
tr: Metin dosyaları aynı

en: (Middle and right are identical)
tr: (Orta ve sağ dosya aynı)

en: (Left and right are identical)
tr: (Sol ve sağ dosya aynı)

en: (Left and middle are identical)
tr: (Sol ve orta dosya aynı)

en: Text files are different
tr: Metin dosyaları farklı

en: Elapsed time: %ld ms
tr: Geçen süre: %ld ms

en: 1 item selected
tr: 1 öge seçilmiş

en: %1 items selected
tr: %1 öge seçilmiş

en: Filename or folder name.
tr: Dosya ya da klasör adı.

en: Subfolder name when subfolders are included.
tr: Alt klasörler katıldığında alt klasör adı.

en: Comparison result, long form.
tr: Karşılaştırma sonucu, uzun biçim.

en: Left side modification date.
tr: Sol dosya değiştirilme tarihi.

en: Right side modification date.
tr: Sağ dosya değiştirilme tarihi.

en: Middle side modification date.
tr: Orta dosya değiştirilme tarihi.

en: File's extension.
tr: Dosya uzantısı.

en: Left file size in bytes.
tr: Soldaki dosyanın bayt olarak boyutu.

en: Right file size in bytes.
tr: Sağdaki dosyanın bayt olarak boyutu.

en: Middle file size in bytes.
tr: Ortadaki dosyanın bayt olarak boyutu.

en: Left file size abbreviated.
tr: Soldaki dosyanın kısaltılmış boyutu.

en: Right file size abbreviated.
tr: Sağdaki dosyanın kısaltılmış boyutu.

en: Middle file size abbreviated.
tr: Ortadaki dosyanın kısaltılmış boyutu.

en: Left side creation time.
tr: Sol dosyanın oluşturulma zamanı.

en: Right side creation time.
tr: Sağ dosyanın oluşturulma zamanı.

en: Middle side creation time.
tr: Orta dosyanın oluşturulma zamanı.

en: Tells which side has newer modification date.
tr: Hangi panonun en son değişiklik tarihine sahip olduğunu söyler.

en: Left side file version, only for some filetypes.
tr: Soldaki dosya sürümü, yalnız bazı dosya türleri için.

en: Right side file version, only for some filetypes.
tr: Sağdaki dosya sürümü, yalnız bazı dosya türleri için.

en: Middle side file version, only for some filetypes.
tr: Ortadaki dosya sürümü, yalnız bazı dosya türleri için.

en: Short comparison result.
tr: Kısa karşılaştırma sonucu.

en: Left side attributes.
tr: Soldaki dosyanın öznitelikleri.

en: Right side attributes.
tr: Sağdaki dosyanın öznitelikleri.

en: Middle side attributes.
tr: Ortadaki dosyanın öznitelikleri.

en: Left side encoding.
tr: Soldaki dosyanın kodlaması.

en: Right side encoding.
tr: Sağdaki dosyanın kodlaması.

en: Middle side encoding.
tr: Ortadaki dosyanın kodlaması.

en: Number of ignored differences in file. These differences are ignored by WinMerge and cannot be merged.
tr: Dosyada yok sayılan farkların sayısı. WinMerge tarafından yok sayılan farklar ve birleştirilemez.

en: Number of differences in file. This number does not include ignored differences.
tr: Dosyadaki fark sayısı. Bu sayıya yok sayılan farklar katılmamıştır.

en: Shows an asterisk (*) if the file is binary.
tr: Dosya Binary ise yıldız (*) ile görüntülensin.

en: Compare %1 with %2
tr: %1 ile %2 ögesini karşılaştır

en: Comma-separated list
tr: Virgül ile ayrılmış liste

en: Tab-separated list
tr: Sekme ile ayrılmış liste

en: Simple HTML
tr: Basit HTML

en: Simple XML
tr: Basit XML

en: The report file already exists. Do you want to overwrite existing file?
tr: Rapor dosyası zaten var. Üzerine yazılmasını ister misiniz?

en: Error creating the report:
    %1
tr: Rapor hazırlanırken sorun çıktı:
    %1

en: The report has been created successfully.
tr: Rapor tamamlandı.

en: The same file is opened in both panels.
tr: İki panoda da de aynı dosya açıldı.

en: The selected files are identical.
tr: Seçilmiş dosyalar aynı.

en: An error occurred while comparing the files.
tr: Dosyalar karşılaştırılırken bir sorun çıktı.

en: Temporary files could not be created. Check your temporary path settings.
tr: Geçici klasör oluşturulamadı. Geçici klasör yolu ayarlarınızı denetleyin.

en: These files use different carriage return types.
    
    Do you want to treat all carriage return types as equivalent for this comparison?
    
    Note: If you always want to treat all carriage return types as equivalent, set the option 'Ignore carriage return differences..' in the Compare tab of the options dialog (available under Edit/Options).
tr: Bu dosyalar farklı satır sonu türleri kullanıyor.
    
    Bu karşılaştırma için tüm satır sonu türlerinin aynı kabul edilmesini istiyor musunuz?
    
    Not: Genel olarak satır sonu türlerinin aynı kabul edilmesini istiyorsanız, Düzenle/Ayarlar menüsünden Karşılaştırma bölümüne giderek, 'Satır Sonu Farklılıkları Yok Sayılsın..' seçeneğini işaretleyin.

en: The selected folder is invalid.
tr: Seçilmiş klasör geçersiz.

en: Cannot open a binary file to editor.
tr: Bir Binary dosyası düzenleyicide açılamaz.

en: The folder exists only in other side and cannot be opened.
    
    Do you want to create a matching folder:
    %1
    to the other side and open these folders?
tr: Klasör yalnız karşı tarafta bulunduğundan açılamaz.
    
    Diğer tarafa aynı klasörü oluşturmak :
    %1
    ve bu klasörleri açmak istiyor musunuz?

en: Do you want to move to the next file?
tr: Sonraki dosyaya geçmek ister misiniz?

en: Do you want to move to the previous file?
tr: Önceki dosyaya geçmek ister misiniz?

en: Do you want to move to the next page?
tr: Sonraki sayfaya geçmek ister misiniz?

en: Do you want to move to the previous page?
tr: Önceki sayfaya geçmek ister misiniz?

en: Information lost due to encoding errors: both files
tr: Kodlama sorunları yüzünden iki dosyada da bilgi kaybı oldu

en: Information lost due to encoding errors: first file
tr: Kodlama sorunları yüzünden ilk dosyada bilgi kaybı oldu

en: Information lost due to encoding errors: second file
tr: Kodlama sorunları yüzünden ikinci dosyada bilgi kaybı oldu

en: Information lost due to encoding errors: third file
tr: Kodlama sorunları yüzünden üçüncü dosyada bilgi kaybı oldu

en: No difference
tr: Fark yok

en: Line difference
tr: Satır farkı

en: Replaced %1 string(s).
tr: %1 dizge değiştirildi.

en: Cannot find string "%s"
tr: Aranan "%s" ifadesi bulunamadı

en: You are now entering Merge Mode. If you want to turn off Merge Mode, press F9 key
tr: Birleştirme kipine geçiyorsunuz. Birleştirme kipinden çıkmak için F9 tuşuna basın

en: The number of automatically merged changes: %1
    The number of unresolved conflicts: %2
tr: Otomatik olarak birleştirilen değişiklik sayısı: %1
    Çözümlenmemiş çelişki sayısı: %2

en: The change of codepage has been merged
tr: Kod sayfası değişikliği birleştirildi

en: The changes of codepage are conflicting
tr: Kod sayfası değişiklikleri çelişiyor

en: The change of EOL has been merged
tr: Satır sonu değişikliği birleştirildi

en: The changes of EOL are conflicting
tr: Satır sonu değişiklikleri çelişiyor

en: Location Pane
tr: Konum Panosu

en: Diff Pane
tr: Fark Panosu

en: Patch file successfully written.
tr: Yama dosyası kaydedildi.

en: 1. item is not found or is directory!
tr: 1. öge bulunamadı ya da bir klasör!

en: 2. item is not found or is directory!
tr: 2. öge bulunamadı ya da bir klasör!

en: The patch file already exists. Do you want to overwrite it?
tr: Yama dosyası zaten var. Üzerine yazılmasını ister misiniz?

en: [%1 files selected]
tr: [%1 dosya seçildi]

en: Context
tr: Bağlam

en: Unified
tr: Birleşik

en: Could not write to file %1.
tr: %1 dosyasına yazılamadı.

en: The specified output path is not an absolute path: %1
tr: Belirtilen çıktı klasörü mutlak bir yol değil: %1

en: Specify an output file
tr: Bir çıktı dosyası belirtin

en: Cannot create a patch file from binary files.
tr: Binary dosyalarından, yama dosyası hazırlanamaz.

en: Cannot create a patch file from directories.
tr: Klasörlerden yama dosyası hazırlanamaz.

en: Please save all files first.
    
    Creating a patch requires that there are no unsaved changes in files.
tr: Lütfen önce tüm dosyaları kaydedin.
    
    Bir yama hazırlamak için dosyalardaki değişikliklerin kaydedilmiş olması gerekir.

en: Folder does not exist.
tr: Klasör bulunamadı.

en: Archive support is not enabled.
    All needed components (7-zip and/or Merge7z*.dll) for archive support cannot be found.
    See manual for more info about archive support and how to enable it.
tr: Sıkıştırılmış dosya desteği etkinleştirilmemiş.
    Sıkıştırılmış dosya desteği için gereken bileşenler bulunamadı (7-zip ya da Merge7z*.dll).
    Sıkıştırılmış dosya desteği ve nasıl etkinleştirileceği ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için kullanım kitabına bakın.

en: Select file for export
tr: Dışa aktarılacak dosyayı seçin

en: Select file for import
tr: İçe aktarılacak dosyayı seçin

en: Options imported from the file.
tr: Ayarlar dosyadan içe aktarıldı.

en: Options exported to the file.
tr: Ayarlar dosyaya dışa aktarıldı.

en: Failed to import options from the file.
tr: Ayarlar dosyadan içe aktarılamadı.

en: Failed to write options to the file.
tr: Ayarlar dosyaya dışa aktarılamadı.

en: You are about to close several compare windows.
    
    Do you want to continue?
tr: Birden fazla karşılaştırma penceresini kapatmak üzeresiniz.
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Mixed
tr: Karma

en: None
tr: Yok

en: Type
tr: Tür

en: Unpacker
tr: Ayıklayıcı

en: Prediffer
tr: Ön Farklılaştırıcı

en: Editor script
tr: Düzenleyici betiği

en: 
    Difference in the Current Line
tr: 
    Geçerli Satırdaki Fark

en: 
    Options
tr: 
    Ayarlar

en: 
    Refresh (F5)
tr: 
    Yenile (F5)

en: 
    Previous Difference (Alt+Up)
tr: 
    Önceki Fark (Alt+Yukarı)

en: 
    Next Difference (Alt+Down)
tr: 
    Sonraki Fark (Alt+Aşağı)

en: 
    Previous Conflict (Alt+Shift+Up)
tr: 
    Önceki Çelişki (Alt+Shift+Yukarı)

en: 
    Next Conflict (Alt+Shift+Down)
tr: 
    Sonraki Çelişki (Alt+Shift+Aşağı)

en: 
    First Difference (Alt+Home)
tr: 
    İlk Fark (Alt+Home)

en: 
    Current Difference (Alt+Enter)
tr: 
    İmleçteki Fark (Alt+Enter)

en: 
    Last Difference (Alt+End)
tr: 
    Son Fark (Alt+End)

en: 
    Copy Right (Alt+Right)
tr: 
    Sağa Kopyala (Alt+Right)

en: 
    Copy Left (Alt+Left)
tr: 
    Sola Kopyala (Alt+Left)

en: 
    Copy Right and Advance (Ctrl+Alt+Right)
tr: 
    Sağa Kopyala ve İlerle (Ctrl+Alt+Sağ)

en: 
    Copy Left and Advance (Ctrl+Alt+Left)
tr: 
    Sola Kopyala ve İlerle (Ctrl+Alt+Sol)

en: 
    All Right
tr: 
    Tümünü Sağa Kopyala

en: 
    All Left
tr: 
    Tümünü Sola Kopyala

en: 
    Auto Merge (Ctrl+Alt+M)
tr: 
    Otomatik Karşılaştır (Ctrl+Alt+M)

en: The adapted unpacker is applied to both files (one file only needs the extension)
tr: Uyarlanan ayıklayıcı iki dosyaya da uygulandı (yalnız bir dosya bu eklentiye gerek duyuyor)

en: No prediffer (normal)
tr: Ön Farklılaştırıcı Yok (Normal)

en: Suggested plugins
tr: Önerilen Uygulama Ekleri

en: Other plugins
tr: Diğer Uygulama Ekleri

en: Private Build: %1
tr: Özel Yapım: %1

en: Your software is up to date
tr: Uygulamanız güncel

en: A new version of WinMerge is available.
    %1 is now available (you have %2). Would you like to download it now?
tr: Yeni bir WinMerge sürümü yayınlanmış.
    %1 sürümünü indirmek ister misiniz (%2 sürümünü kullanıyorsunuz)?

en: Failed to download latest version information
tr: Son sürüm bilgisi alınamadı

en: Plugin Settings
tr: Ayarlar

en: WSH not found - .sct scripts disabled
tr: Windows Script Host bulunamadı - .sct betikleri devre dışı

en: <None>
tr: <Yok>

en: <Automatic>
tr: <Otomatik>

en: G&oto Line %1
tr: %1. &Satıra Git

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: From file system
tr: Dosya Sisteminden

en: From MRU list
tr: Sık Kullanılanlar Listesinden

en: No Highlighting
tr: Vurgulama Yok

en: Close &Left Tabs
tr: So&l Sekmeleri Kapat

en: Close R&ight Tabs
tr: &Sağ Sekmeleri Kapat

en: Close &Other Tabs
tr: &Diğer Sekmeleri Kapat

en: Enable &Auto Max Width
tr: Otom&atik En Fazla Genişlik Kullanılsın

en: frhed is not installed
tr: frhed kurulmamış

en: %1 does not exist. Do you want to create it?
tr: %1 bulunamadı. Oluşturmak ister misiniz?

en: Failed to create folder.
tr: Klasör oluşturulamadı.

en: You can specify the following parameters to the path:
    $file: Path name of the current file
    $linenum: Line number of the current cursor position
tr: Yolda şu parametreler kullanılabilir:
    $file: Geçerli dosyasının yol adı
    $linenum: Geçerli imleç konumunun satır numarası
